בטיחות חלק 2
ציון איבזור בטיחות

הכתבה השניה בנושא בטיחות אשר תעסוק הפעם במידע המפורסם על פי חוק, והמתייחס לאיבזור הבטיחות של כלי הרכב השונים.

בפרק הקודם הבהרנו את ענייני מבחני הריסוק. הפעם אתייחס לציוני הבטיחות השונים של כלי הרכב המשווקים, או בשמם הלא רשמי 'מי הזיז את ציון הבטיחות של הרכב שלי?'

הפעם נצלול לעומקו של אותו 'ציון איבזור בטיחותי' המפורסם על ידי היבואנים, בהתאם להנחיות משרד התחבורה.

אם תסתכלו על כל פרסום של יבואן, באינטרנט או בברושור מודפס, בסוף הפרסום תמצאו שתי טבלאות צבעוניות המורכבות מריבועים שונים. טבלה אחת נושאת את הכותרת 'דרגת זיהום אוויר מרכב מנועי' והיא מציגה 15 ריבועים צבעוניים מ 1 בצבע ירוק ועד 15 בצבע בורדו. זה לדיון אחר.

אנחנו כאן לדון בטבלה השניה המציגה תשעה ריבועים מ 0 בצבע בורדו, ועד 8 בצבע כחול כהה.

ככל שהציון גבוה יותר, כך לרכב יש יותר מערכות בטיחות. לעיתים, לצד איבזור הבטיחות תמצאו טבלה נוספת המציינת אילו מערכות בטיחות קיימות ברכב הספציפי, בהתאם לרמת הגימור.

כדי שזה לא יהיה מסובך, הכינותי מראש כמה דוגמאות, הרכב הראשון, על אף היותו רכב חשמלי מלא (ויש נטיה לחשוב שאם הרכב חשמלי הרי שהוא מתוחכם ולכן יהיה עם חופן מערכות בטיחות מקוריות – וזה שגוי!) מקבל ציון בטיחות נמוך ביותר, כלומר הרכב נמכר ללא מערכות בטיחות מקוריות מודרניות.

הרכב השני, מקבל ציון כמעט מושלם, כאשר בטבלה המצורפת ניתן לראות כי לא ניתן לקבלו עם מערכת לזיהוי תמרורי מהירות, וללא  מערכת לשכחת ילדים.

הרכב השלישי מקבל ציון מירבי / מושלם על אף שהוא חסר מערכת לזיהוי תמרורים.

זה המקום לציין כי הדברים דינמיים. יכול להיות שבזמן שחלף מאז אספתי את הברושור מהיבואן, עודכן הדגם, עודכנו מערכות הבטיחות וכיום מי שיזמין את הרכב יקבלו עם סט שונה של מערכות בטיחות.

מובן כי לא כל יבואן מחליט על הציון בעצמו, אלא נקבעו קריטריונים ברורים לציוני הבטיחות השונים על ידי משרד התחבורה. למעשה, העדכון הכי טרי לציוני הבטיחות בוצע ב 1.1.2022 על ידי הנהלת אגף הרכב במשרד  התחבורה, וזאת באמצעות עדכון נוהל 3/13 של משרד התחבורה.

בנוהל רשומות מספר טבלאות, אני מביא תמצית של שתים מהן:

טבלה מס' 1 – ניקוד מערכות בטיחות

 מערכת בטיחותניקוד 2022
1מערכת אקטיבית למניעת סטיה מנתיב2
2מערכת בלימה אוטומטית בעת חירום2
3מערכת לבלימת חירום מפני הולכי רגל ורוכבי אופניים1
4מערכת זיהוי כלי רכב ב'שטח מת'1
5בלימה אוטומטית בנסיעה לאחור1
6מערכת התרעה במצב של עייפות נהג0.5
7מערכת להתרעה על השארת ילדים ברכב1
8חיישני חגירת חגורות בטיחות (קדמיים ואחוריים)0.5
9בקרת שיוט אדפטיבית1
10בקרת מהירות חכמה (ISA)0.5
 סה"כ10.5

 

טבלה מס' 2 – הגדרה של רמת האבזור הבטיחותי (לרכב פרטי)

רמת אבזור בטיחותיניקוד מינימלי נדרשמס' כריות אוויר מינימלי
00
116
226
336
446
556
666
786
8106

 

אם אתם שואלים את עצמכם 'מאיפה הוא פתאום הביא את כריות האוויר?' אז משרד התחבורה קבע שרכב פרטי לא יוכל להתהדר בציון בטיחות כלשהו, אם הוא לא מצויד בלפחות שש כריות אוויר. כלומר רכב יכול להיות עם כל מערכות הבטיחות הכי מתקדמות, אבל אם מותקנות בו רק חמש כריות אוויר, הוא עדיין יקבל ציון 0 באיבזור בטיחות.

אז עכשיו כשאנחנו מבינים שכל רכב מקבל ציון עבור האיבזור הבטיחותי, לנו נותר כצרכנים לקבל את ההחלטה המושכלת בעת בחירת הרכב.

ההמלצה שלי היא חד משמעית – רכב חדש חייב להיות עם יכולת בלימה אוטונומית בעת סכנה, ועם יכולת תיקון נתיב, זה הבייסיק. תוסיפו לזה התראה על רכב בשטח מת, כמערכת חשובה, בקרת שיוט אדפטיבית – ואתם בכיוון הנכון.

רכב חדש שמשווק עם ציון בטיחות נמוך או שמצוייד במערכות התראה בלבד שיודעות לצפצף או להזהיר, אבל לא יודעות לעשות שום דבר אקטיבי, זה הכי 2015. אנחנו כבר לא שם.

בכותרת רשמתי 'מי הזיז את ציון הבטיחות של הרכב שלי?'. אם תסתכלו ברישיון הרכב שלכם, מופיע בו ציון איבזור בטיחות. בכל פעם שמשרד התחבורה מעדכן את רשימת הקריטריונים לקבל ציון עבור איבזור בטיחות, הדבר מעדכן אוטומטית את רישיון הרכב שלכם בעת החידוש. כלומר יכול להיות שכאשר רכשתם רכב לפני כמה שנים ציון איבזור הבטיחות שלו היה 4 כי זה מה שנקבע לאותה תקופה, ואילו עתה, בעת חידוש הרישיון תופתעו לראות שציון הבטיחות ירד. זה קורה בגלל העדכונים העיתיים של משרד התחבורה. (הנוהל פורסם ב 1.8.2013, עודכן לראשונה ב 1.2.2015, ועתה אנחנו כבר בעדכון השמיני שבתוקף מ 1.1.22). אז אין טעות ברישיון הרכב, ציון הבטיחות של הרכב שלכם אכן ירד. אם תחשבו על זה, זה גם הגיוני.  

 

אז לסיכום שני המאמרים – מבחני ריסוק וציון איבזור בטיחות,

נקודת המבט שלי מאוד אנוכית, אני רוצה שהמשפחה שלי תיסע ברכב הבטוח ביותר שאני יכול להרשות לעצמי / להם.

לשם ההחלטה אני שוקל מידע שנגזר ממספר מקורות בחו"ל ובארץ, משקלל את איבזור הבטיחות, ועושה את השיקול הפרטי שלי. זה לא יעזור אם מישהו יזכיר לי שכשאני הייתי ילד לא היו חגורות בטיחות, או שהיינו ישנים בדרך חזרה מהכינרת בבגאז' של הקורטינה סטיישן מודל 1969. הזמנים השתנו, רמות הבטיחות שופרו דרמטית, ועדיין אנחנו סופרים מאות הרוגים ואלפי פצועים קשה מדי שנה. תעשו הכל כדי לא להיכנס לסטטיסטיקה הזו, יש דברים שהם בידיים שלכם.

תגובות גולשים

לקריאת תגובות ולכתיבת תגובה

הפוסטים הנצפים ביותר

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?

תנאי השימוש באתר

ברוכים הבאים לאתר car-pad, מקווה שתמצאו בו מידע מועיל ומעניין. השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו מעיד על הסכמתכם לתנאים אלו. אנא קראו לעומק את התנאים.

כללי השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו חלים על כל אמצעי המאפשר גלישה לאתר ותכניו – מחשב, מכשיר סלולרי, טאבלט, טלוויזיה חכמה וכל אמצעי אחר.

התנאים שלהלן רשומים מטעמי נוחות בלשון נקבה, אבל מתייחסים גם אליכם, הזכרים.

כללי השימוש

הנך ראשית להשתמש באתר ובתכניו לצרכים פרטיים בלבד. שימוש לכל צורך אחר מחייב הסכמה בכתב מבעלי האתר. אין להעתיק תכנים מהאתר בשום צורה של מדיה. ניתן להשתמש בקישורים המופיעים בו לצורך קישור במדיות חברתיות.

אין להעתיק מהאתר מידע לצורך פרסומו באמצעים אחרים תוך הסוואת מקור המידע. רוצה לשתף – השתמשי בקישורים המופיעים.

אין לקשר לאתר כל תכנים גזעניים, פוגעניים, סקסיסטיים, פורנוגרפיים, או כאלה המעודדים לפעולה המנוגדת לחוקי מדינת ישראל.

שימוש בתגובות באתר יעשה בצורה מכובדת ומכבדת. אנו מרשים לחלוק על דעתנו, אך כל ביטוי או שיח שנראה בו משום פגיעה או תגובה לא הולמת יימחק ללא כל אזהרה או הסבר.

האתר לא יישא באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מקישור לתכנים שבו.

אין להפעיל או לאפשר להפעיל כל קישור לתוכנה זדונית או רובוט מכל סוג שהוא לצורך חיפוש או איחזור מידע מהאתר.

פרסמו אצלנו

בעלי עסקים, מנהלי פרסום ושיווק – תודה שבאתם!
אשמח לארח את פעילותכם העסקית ולחשוף את הצעותיכם לגולשי האתר בבאנרים השונים. אני לא אעסוק באיסוף לידים, במכירת תוכן או במכירת רשימות גולשים רשומים, יש מספיק אתרים שעוסקים בכך ואין לי רצון לעסוק בפעילות זו. האתר יהיה פלטפורמה עבור קוראים המתעניינים במכוניות ללמוד מעט יותר על הרכב הבא שלהם, בין אם מדובר במשפחתית, בספורטיבית או ברכב שטח קשוח לצלוח נהרות ואגמים.
לפרסום באתר אנא השאירו שם וטלפון ואתקשר בהקדם.

להתראות,
יואב

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?
דילוג לתוכן