אלפא Tonale
מבחן לג'יפון המהמם של אלפא שהושק בשבוע שעבר

הטונאלה של אלפא רומאו מציגה עיצוב איטלקי במיטבו ויחידות הנעה הפונות לקהלים חדשים

כל השקה של אלפא רומאו חדשה, ממש דגם חדש שלא היה קודם, מביאה עימה התרגשות גדולה בקרב חובבי רכב. עוד לפני שהדגם נחשף כבר מתפתחים דיונים ערים בקרב קהלים שונים, על 'איך הוא יהיה?'. כך גם עם האלפא רומאו טונאלה (tonale) החדשה שהושקה בשבוע שעבר.

אני אוסף את הטונאלה מבית 'אלפא רומיאו' ביגאל אלון, ומיד נכנס לחבר בעל מוסך סמוך. הוא יוצא מתחת לליפט, לא אומר מילה, מסתכל על המכונית ומיד "אני לא מאמין, אתה יודע שהרכב הראשון שלי כשהשתחררתי היה אלפא ג'וניור, עם מנוע ככה וככה, בזוית 4 מעלות, צמד ווברים…" באיבחת מכונית החזרתי את החבר 35 שנים אחורה והרגש שהרכב הוציא ממנו היה כזה שרק אלפא רומיאו יכולה להוציא מחובב רכב.

מבחן של כמה ימים עם הטונאלה בצבע אדום כמובן, וכמות המבטים, ההצבעות על הרכב, והשתהות הולכי רגל לידו היא משהו שלא זכור לי מהתקופה האחרונה. לטעמי הטונאלה היא המכונית היפה ביותר שנוסעת כיום על כבישי ישראל.

העיצוב החיצוני הוא פיסול איטלקי במיטבו. חובבי מותג אלפא יזהו בעיצוב רמיזות ונגיעות לדגמים אייקוניים של החברה כמו ה SZ זגאטו (יחידות התאורה הראשיות). החזית של הטונאלה היא אלפא במיטבה. פגוש מפוסל בצבע מרכב, במרכזו משולש שחור גדול העומד על קודקודו וסמל אלפא רומיאו בחלקו העליון. בתחתית החזית שתי סבכות (גריל) המתחברות לקודקוד המשולש שהוזכר משפט אחד למעלה. ובמבט שני 'היי, זה כמעט 'עלה תלתן' של אלפא חסר העלה התחתון'. מקרי? אין מצב.

בקצוות הפגוש הקדמי שני כונסי אוויר מאונכים, ואז יחידות התאורה. פסים דקים של יחידות תאורה ראשיות משני הצדדים, בכל אחד מהם שלושה 'ריבועים' שהם לא ממש ריבועים 'Tripel U' בשפת אלפא, אבל אין מצב שלא תיזכרו מיד ב SZ זגאטו. הקווים מעוגלים ונקיים, בתי הגלגלים מעוטרים במסגרת פלסטית שחורה, חישוקי 18" מזוהים לחלוטין עם חמש 'פרסות', וקאליפרים אדומים בולטים בתוך החישוקים. קורות A ו C בצבע מרכב, קורה מרכזית מושחרת, וסמל speciale על הכנפיים הקדמיות להסביר שלא חסכתם כאן ברמת הגימור. מאחור שוב יחידות תאורה צרות, אותו Triple U באדום ופס לד אדום הנמתח לרוחב הרכב, סמל אלפא רומיאו במרכז, וכיתוב עדין tonale.

עיצוב נקי, אלגנטי, כוחני, ובעיקר יפהפה. אין ברכב פס ניקל אחד, לא מבריק ולא מוברש. היא כל-כך יפה!

החגיגה העיצובית נמשכת גם בתא הנוסעים. מול הנהג הגה תלת חישורי בעובי מושלם, ועליו מתג התנעה וכיבוי. מאחורי ההגה משני צדיו מנופים להורדה והעלאת הילוכים ידנית מבלי להוריד את היד מההגה. מול הנהג לוח מחוונים דיגיטלי בגודל 12.3", שיושב בתוך מסגרת לה שתי תעלות עגולות גדולות ( Cannocchiale) המכילות את מד המהירות ומד הסל"ד (הדיגיטליים כמובן), וכבר אי אפשר לקרוא לזה 'רמז' לעיצובי לוחות המחוונים של פעם. זה פשוט דומה עד זהה, כולל פתחי מיזוג עגולים גדולים משני צידי הדשבורד. מישהי שראתה אותם ציינה מיד 'למה הם עשו את זה, זה נראה של פעם' –  משימה הושלמה. במרכז הדשבורד מסך מולטימדיה  בגודל 10.25" עם קישוריות מלאה לאנדרואיד אוטו ואפל קארפליי. מתחתיו פתחי מיזוג מרכזיים (ויש גם ליושבים מאחור), המיזוג ותא פתוח לחפצים שמשמש גם משטח טעינה אלחוטי חכם. כמה הוא 'חכם'? אם תניחו עליו את הטלפון לטעינה, הוא בזווית מושלמת שתוכלו לראות את הטלפון בקלות ולא עוד משטח טעינה מוסתר או כזה שלא ניתן לצפות בטלפון המונח עליו. ידית הילוכים אוטומטית 'מסורתית', עם אפשרות להעברה למצב ידני, וחוגת DNA של אלפא – D למצב נהיגה דיינמיק, שני האחרים – תשכחו מהם. המושבים הקדמיים חשמליים לחלוטין (עם מיזוג וחימום במושבים) ושפע אפשריות כיוונון. ההגה כמובן מתכוונן לגובה ולעומק, ולמרות הכל היתה חסרה לי האפשרות להנמיך עוד קצת את המושב עצמו בחלקו הקדמי.  בסה"כ הטונאלה מספקת סביבת נהג ספורטיבית למראה ואיכותית מבחינת חומרים ואיכות הרכבה. במושב האחורי יש מקום מפתיע ביחס לבסיס הגלגלים, ושני מבוגרים ישמחו לשהות בו ולא יתלוננו, גם בזכות פתחי מיזוג גדולים ויעילים.

לטונאלה מבחר מנועים, כאן היא תשווק עם מנוע טורבו בנזין 1.5 ליטר בשני הספקים 130 כ"ס ו 160 כ"ס, כששניהם מפיקים כ 24.5 קג"מ, ותיבת הילוכים רובוטית דו מצמדית DCT. לטונאלה מערכת עזר מיקרו היברידית (mild hybrid) שמאפשרת תנועה במהירויות חניה רק באמצעות החשמל, ובעתיד תגיע גם גירסת פלאג אין הייבריד עם 275 כ"ס וטווח נסיעה חשמלי של כ 60 ק"מ. רכב המבחן צויד במנוע הצנום מבין השניים. עם תחילת הנסיעה אתה מוצא את עצמך בדיסוננס שהולך וגובר ככל שאתה צובר ק"מ עם הרכב, ורלווטי כמובן למשקל הטונאלה שעומד על כ 1600 ק"ג. המנוע הבסיסי עם ה 130 כ"ס לא מספק את מה שאתה מצפה לקבל מאלפא רומיאו, ולא מסתדר עם המראה של הרכב. למרות תאוצה רשמית מעמידה ל 100 קמ"ש ב 9.6 שניות (8.8 שניות בדגם עם 160 כ"ס) תגובות המנוע איטיות, והתאוצות לא מרשימות, כשחלק מהאשמה לוקח על עצמו הגיר הדו מצמדי שתגובותיו איטיות משהו. מהר מאוד אתה מציב את בורר מצבי הנהיגה על D – דיינמיק, כדי לקבל תגובות דוושה יותר מתאימות, ושוכח משני מצבי הנהיגה האחרים. פחות מוצלח לטעמי היה סידור המנופים מאחורי ההגה שמביאים לכך שידיות האיתות והפעלת המגבים מרוחקים מדי מההגה, והפעלתם מצריכה למתוח את האצבעות יותר מהרגיל. הדבר מפריע בעיקר לידית האיתות שהיא הידית הכי שימושית בנהיגה שגרתית.

כשהיא מצליחה לפתח מהירות אין לטונאלה בעיה לשמר מהירות גבוהה מאוד (מהירות מקסימלית 200 קמ"ש לרכב המבחן ו 212 קמ"ש לגרסת ה 160 כ"ס) , כזו שזכה אתכם בשיחה אישית עם קצין משטרה, תוך שהיא שומרת על יציבות כיוונית גבוהה, ונוחות מצוינת, גם אם הגה שלו קל מדי. גם על כבישים משובשים ברמת הגולן הצליחו מתלי הטונאלה להצמיד את ארבעת הגלגלים לאספלט, ולא שידרו לרגע מצוקה או אבדן אחיזה. לכך תרמו גם בלמים נפלאים שמספקים יכולת תאוטה מרשימה.

תאוצות הטונאלה הספציפית, עם המנוע הזה, לא מספקות. הן כל-כך לא מספקות שבנהיגה בכביש חד נתיבי – דו כיווני בצפון, החליט נהג הרכב לא לצאת לעקיפה של רכב איטי, בגלל שלא היה בטוח ביכולת ההאצה של הרכב. נהיגה ברכב במהירות התנועה, או לאחר שצבר מהירות תהיה 'בסדר' אבל סטייג' נהיגה מהירה – לא עם המנוע הזה.  

צריכת הדלק של הטונאלה היתה מצוינת. בנהיגה אגרסיבית צרכה האלפא הקטנה כ 12 ק"מ לליטר, ואילו בנהיגה עם קרוז קונטרול על 90 קמ"ש, לאורך כ 60 ק"מ, הביאה את הטונאלה לצריכת דלק של 19.4 ק"מ לליטר.

לטונאלה איבזור בטיחותי מלא – בלימה אוטונומית, בקרה אקטיבית לסטייה מנתיב, קרוז קונטרול אדפטיבי ועוד. היא חסרה התראה על שטח מת. בהתאם היא מקבלת ציון איבזור 7 המכובד. במבחני ריסוק של ארגון ה EuroNcap קיבלה הטונאלה ציון מקסימלי של חמישה כוכבי בטיחות ראויים מאוד. 

אני לא יודע מדוע שידכו אנשי אלפא את המנוע הספציפי הזה לרכב, אלא אם מדובר כאן בהקדמת תרופה למכה בדמות הכנה מראש לתקינה מחמירה יותר בנושא זיהום אוויר. אנשי אלפא יכלו בקלות לבקש מעמיתיהם הצרפתים לתאגיד סטלנטיס לארוז להם יחידות כח מוכחות ומצוינות בדמות מנועי 1.6 טורבו בנזין או 1.5 טורבו דיזל עם תיבות הילוכים פלנטריות של אייסין, ולקבל רכבת כח מושלמת לטונאלה. אני בטוח שלאנשי אלפא יש הסברים מצוינים. שלדת הטונאלה יכולה לטפל בלי בעיה גם בהספק מנוע כפול ומומנט גבוה משמעותית, ואז זו תהיה חגיגה של ממש.

הביקורת שנרשמה כאן על הטונאלה, רלוונטית גם למתחרות שלה בסגמנט ג'יפוני פרימיום, משווקות עם מנועים צנומים מדי ביחס למחיר – הב.מ.וו X1 עם מנוע בהספק 136 כ"ס, ו-וולוו XC40T2 עם 129 כ"ס.

מחיר הטונאלה מתחיל 229.0 אלף שח לגירסת sprint, 249.0 אלף ₪ ל speciale (רכב המבחן) שניהם עם הספק מנוע של 130 כ"ס. רמת הגימור ti כבר מגיעה עם מנוע בהספק 160 כ"ס והיא עולה 269.0 אלף שח, ואילו ה veloce עם מנוע זהה תעלה 289.0 אלף ₪.

עם החזרת הרכב לסוכנות הגיעה ההארה לגבי הטונאלה היפהפיה. היא לא מכוונת לקהל מהפסקה השניה. היא לא מכוונת לקהל שרואה 'אלפא רומיאו' ומיד מקבל 'פינג' ספורטיבי בלב. הטונאלה פונה לקהל חדש ושונה ממה שהיה לאלפא עד היום. קהל שמחפש את המראה הספורטיבי, ולא מתעניין ממש בביצועים. סליחה על ההכללה, וברור לי שיהיו לה גם יוצאות מן הכלל – הטונאלה מכוונת לבנות המאיון / אלפיון העליון – לבנות הזוג, ולילדות שאך קיבלו רישיון, לבעלות בוטיקים למותגים בכיכר המדינה. הטונאלה לא פונה לכל מי שראה אותה והתחיל לרייר על סאונד המנוע והתאוצות המצופות, ועשרות שנים של מיקוד בקהל ספורטיבי לא בדיוק הביאו לשגשוג עסקי, כך שברור שאם אלפא רומיאו רוצה להצליח גם בהיבט העסקי היא חייבת לפנות לקהלים חדשים.

תודה מיוחדת ליואב לוי, יקב בזלת הגולן בקדמת צבי, שאפשר לנו לצלם את האלפא בסביבה הטבעית שלה בינות לכרמים וחביות יין. 

תגובות גולשים

לקריאת תגובות ולכתיבת תגובה

הפוסטים הנצפים ביותר

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?

תנאי השימוש באתר

ברוכים הבאים לאתר car-pad, מקווה שתמצאו בו מידע מועיל ומעניין. השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו מעיד על הסכמתכם לתנאים אלו. אנא קראו לעומק את התנאים.

כללי השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו חלים על כל אמצעי המאפשר גלישה לאתר ותכניו – מחשב, מכשיר סלולרי, טאבלט, טלוויזיה חכמה וכל אמצעי אחר.

התנאים שלהלן רשומים מטעמי נוחות בלשון נקבה, אבל מתייחסים גם אליכם, הזכרים.

כללי השימוש

הנך ראשית להשתמש באתר ובתכניו לצרכים פרטיים בלבד. שימוש לכל צורך אחר מחייב הסכמה בכתב מבעלי האתר. אין להעתיק תכנים מהאתר בשום צורה של מדיה. ניתן להשתמש בקישורים המופיעים בו לצורך קישור במדיות חברתיות.

אין להעתיק מהאתר מידע לצורך פרסומו באמצעים אחרים תוך הסוואת מקור המידע. רוצה לשתף – השתמשי בקישורים המופיעים.

אין לקשר לאתר כל תכנים גזעניים, פוגעניים, סקסיסטיים, פורנוגרפיים, או כאלה המעודדים לפעולה המנוגדת לחוקי מדינת ישראל.

שימוש בתגובות באתר יעשה בצורה מכובדת ומכבדת. אנו מרשים לחלוק על דעתנו, אך כל ביטוי או שיח שנראה בו משום פגיעה או תגובה לא הולמת יימחק ללא כל אזהרה או הסבר.

האתר לא יישא באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מקישור לתכנים שבו.

אין להפעיל או לאפשר להפעיל כל קישור לתוכנה זדונית או רובוט מכל סוג שהוא לצורך חיפוש או איחזור מידע מהאתר.

פרסמו אצלנו

בעלי עסקים, מנהלי פרסום ושיווק – תודה שבאתם!
אשמח לארח את פעילותכם העסקית ולחשוף את הצעותיכם לגולשי האתר בבאנרים השונים. אני לא אעסוק באיסוף לידים, במכירת תוכן או במכירת רשימות גולשים רשומים, יש מספיק אתרים שעוסקים בכך ואין לי רצון לעסוק בפעילות זו. האתר יהיה פלטפורמה עבור קוראים המתעניינים במכוניות ללמוד מעט יותר על הרכב הבא שלהם, בין אם מדובר במשפחתית, בספורטיבית או ברכב שטח קשוח לצלוח נהרות ואגמים.
לפרסום באתר אנא השאירו שם וטלפון ואתקשר בהקדם.

להתראות,
יואב

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?
דילוג לתוכן