סאנגיונג רקסטון – 4X4, הילוך כח ושבעה מקומות. פרק הכביש.

הרקסטון הוא סוג של חידה. 'על הנייר' יש לו יכולות שטח לא מבוטלות, שבעה מקומות ומנוע דיזל עוצמתי. אני יוצא לפצח איפה הוא ממוקם במרחב שבין ג'יפון רך לבין אריות השטח.

הסאנגיונג רקסטון מגיע למבחן מסקרן. האם הוא תחליף ללנדקרוזר או שמא רק וואנבי? בסוף המבחן – תהיה לכם תשובה. מבטיח.

שורשיו של הרקסטון ותיקים מאוד. בשנת 1993 הושק ה SUV של סאנגיונג תחת השם מוסו שיוצר תחת סאנגיונג וגם תחת סמל דייהו. הוא גם זכה לגירסת מוסו ספורטס – טנדר עם קבינה כפולה. למה אני מטריח אתכם עם ההיסטוריה המרגשת הזו? כי בשנת 2003 הושק הרקסטון הראשון שהשתמש בלא מעט ממכלולי המוסו המקוריים, עליהם הולבש עיצוב מודרני ונאה פרי עיצוב סדנת איטלדיזיין של ג'יוגי'ארו, וכמובן שבעה מקומות. אותו רכב בדיוק קיבל שתי מתיחות פנים להשאירו מודרני ועדכני, אחת ב 2006 והשניה ב 2012. ב 2017 הושק הדור השני של הרקסטון, שזכה למתיחת פנים קלה ב 2020, והנה הוא מתייצב למבחן.

העיצוב החיצוני נאה אם כי גנרי משהו. זה לא הרכב שיגרום לכם לסובב אחריו את הראש. במהלך המבחן נשאלתי למותג הרכב כשבודדים נקבו בשם הרקסטון. בחזית גריל משושה עצום בגודלו, עם מסגרת כרום נוצצת, יחידות תאורה גדולות משולבות פס לד, ופגוש קדמי נמוך (מאוד. מדי?). מבט מהצד מסגיר את גודלו של הרקסון, 4.85 מ'. חיפויי פלסטיק שחורים בבתי הגלגלים ובחלק התחתון של הדלתות העוטפות את הרכב מלמטה. דלת חמישית גדולה נפתחת כלפי מעלה, יחידות תאורה אחוריות משולבות לד, ובחלק התחתון של הפגוש האחורי תמצאו את פנסי הרוורס. עיצוב הרקסטון לא ירגיז איש וגם לא יגרום לאף אחד לסובב אחריו את הראש. תוסיפו צבע לבן, והוא די אנונימי.

פנים הרכב פונקציונלי למדי. מול הנהג לוח מחוונים 'מסורתי'. מד סל"ד גדול משמאל, מד מהירות מימין, תצוגה משתנה במרכז. כמה פשוט לעשות לוח מחוונים בלי התחכמויות. במרכז הדשבורד מסך מולטימדיה בגודל 8" עם קישוריות לאפל קארפליי ואנדרואיד אוטו. דרך מסך המולטימדיה ניתן לשלוט על ה…מדיה בלבד. לא מזגן, לא מערכות הרכב. מדיה בלבד. איזה כיף!  רוצה מזגן, מתחת למולטימדיה יש פקדים ייעודיים למיזוג. ההגה קטום בחלקו התחתון, עם כיוונון לעומק ולגובה, ועם מושב נהג חשמלי נוח אין בעיה להתמקם היטב מול ההגה. פחות אהבתי את החיפוי דמוי העור, עם תפירת ריבועים בדשבורד, בדלתות ובמושב הנהג. הכי לא מתאים. בקונסולה  המרכזית שני תאים עם כיסוי, ידית מוט הילוכים פחות מוצלחת ורגישה מדי למגע, ברמת 'חייבים לעשות עם זה משהו'. ליד ידית ההילוכים בורר מצבי נהיגה – נורמל, ספורט וחורף, וחוגת בורר מצבי שטח 2H, 4H, 4L.

לרקסטון שבעה מושבים, מאחור המרווח נדיב למדי כמתבקש מבסיס גלגלים של 2.865 מטר, אולם שורת המושבים השניה אינה מתכווננת על מסילה לטובת מרווח ליושבים מאחור, כך שהם יצטרכו למצוא מקום לרגליים או שיהיו ממש קטנים.

נפח תא המטען משתנה כמובן בתצורה, והוא נע בין 240 ליטר עם כל כל המושבים פתוחים ל 1806 ליטר כאשר כל המושבים האחוריים מקופלים. בתצורה של חמישה מקומות מתקבל תא מטען גדול מאוד ושימושי למדי, שאין לי נתון על נפחו, אבל הוא גדול.

הרקסטון מצויד בשלדת סולם מאסיבית, וארבעה מתלים נפרדים.

מנוע הרקסטון הוא טורבו דיזל בנפח 2.2 ליטר ומפיק 202 כ"ס ב 3800 סל"ד ו 45 קג"מ כבר ב 1600 סל"ד. תיבת ההילוכים אוטומטית בעלת שמונה הילוכים עם אפשרות למצב 'כמו ידני' גם לטובת נהיגת שטח.

לטובת השטח בנוסף לתיבת ההעברה עם LOW ציידו בסאנגיונג את הרקסטון גם בנעילת דיפרנציאל אחורית אוטומטית, ואני מנחש שהיא זהה לזו של המוסו, כלומר נעילה אוטומטית מכאנית של Eaton. מרווח הגחון עומד על 22.4 ס"מ מכובדים. זויות הרכב לא מרשימות עם זוית גישה של 20.5 מעלות וזוית נטישה של 22 מעלות.  צמיגי הרקסטון במידה 255/60/18 גבוליים לעבודת שטח אמיתית, אבל כאשר מגיעים רכבי שטח עם חתך של 50 ואף למטה מכך, אין לנו מה להלין על סאנגיונג שעוד נטו לנו חסד.

מתלי הרקסטון מכוילים לרכות מתוך מחשבה מוטעית שרכות  = נוחות. לא תמיד זה נכון, וגם כאן ברקסטון זה המקרה. אם במהירות איטית לרכות הזו יש יתרון כלשהו במעבר על שיבושים כמו פסי האטה, במהירות גבוהה המתלים הרכים מעבירים תחושות נדנוד נוספות שפוגמות בנוחות. הרכות המוגזמת מורגשת גם בהאצות והאטות. בשטח, למתלים רכים יש חיסרון נוסף ומשמעותי בכך שכאשר אתם בולמים, אותה שקיעה של המרכב גוזלת גם מילימטרים חשובים ממרווח הגחון. את הפתרון למגבלה הזו, אציג בהמשך המבחן. סבלנות.  

צריכת הדלק של הרקסטון (רקסי) היא אירוע בפני עצמו. בכל המכוניות שאני בוחן אני לוקח אותן למסלול מישורי פחות או יותר, מציב את בקרת השיוט (קרוז קונטרול) על 90 קמ"ש, ונוסע כמה עשרות ק"מ. כשעשיתי את זה עם הרקסטון, במסלול בכיוון מסוים התקבלה צריכה לא סבירה של 21 ק"מ לליטר. אני מתחיל לחשוב אם היו הפרשי גובה, וכנראה היו, הטמפרטורה נמוכה יחסית, הרכב ריק, ועוד סיבות בגללן צריכת הדלק כל-כך חריגה. אני מחליט למחרת לקחת את הרכב לאותו המסלול בדיוק, אבל בכיוון ההפוך. צריכת לאותו המסלול בכיוון ההפוך היתה 19.2 ק"מ לליטר. הממוצע – 20 ק"מ לליטר. הסל"ד בכזו נסיעה היה מעט יותר מ 1100 סל"ד, כך שזה די מסתדר. בנהיגה אגרסיבית מהירה צרך רקסי כ 12 ק"מ לליטר, ואני מבטיח לכם שאתם לא תנהגו בו ככה.

מה אתם יכולים לעשות עם המידע הזה – לא הרבה. המשמעות לחיים היא שאם תיקחו רקסטון סטנדרטי, ותנהגו בו נהיגה רגועה, תקבלו צריכת דלק מצוינת. חשוב לומר, אני יכול לדווח רק על מה שאני חווה עם הרכב לא על שום דבר אחר. זה בדיוק מה שקרה עם הרכב.

הרקסטון משווק בשתי רמות גימור, EX ופרימיום. ה EX, משווקת במחיר של 252,900 ₪. הפרימיום מוסיפה איבזור בטיחות, מושבים קשמיים חשמליים, מחוממים ומאווררים, ריפודי עור, סאן רוף ודלת אחורית חשמלית. מחיר הפרימיום עומד על 289,900 ₪. ציון איבזור הבטיחות של ה EX עומד על 4, ואילו ציון איבזור הבטיחות של הפרימיום עומד על 7. הרקסטון לא נבחן במבחן הריסוק של ה EuroNcap.

רוצים לדעת איך הוא בשטח? חכו לפרק השטח של הרקסטון. יהיו הפתעות.

תגובות גולשים

לקריאת תגובות ולכתיבת תגובה

הפוסטים הנצפים ביותר

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?

תנאי השימוש באתר

ברוכים הבאים לאתר car-pad, מקווה שתמצאו בו מידע מועיל ומעניין. השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו מעיד על הסכמתכם לתנאים אלו. אנא קראו לעומק את התנאים.

כללי השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו חלים על כל אמצעי המאפשר גלישה לאתר ותכניו – מחשב, מכשיר סלולרי, טאבלט, טלוויזיה חכמה וכל אמצעי אחר.

התנאים שלהלן רשומים מטעמי נוחות בלשון נקבה, אבל מתייחסים גם אליכם, הזכרים.

כללי השימוש

הנך ראשית להשתמש באתר ובתכניו לצרכים פרטיים בלבד. שימוש לכל צורך אחר מחייב הסכמה בכתב מבעלי האתר. אין להעתיק תכנים מהאתר בשום צורה של מדיה. ניתן להשתמש בקישורים המופיעים בו לצורך קישור במדיות חברתיות.

אין להעתיק מהאתר מידע לצורך פרסומו באמצעים אחרים תוך הסוואת מקור המידע. רוצה לשתף – השתמשי בקישורים המופיעים.

אין לקשר לאתר כל תכנים גזעניים, פוגעניים, סקסיסטיים, פורנוגרפיים, או כאלה המעודדים לפעולה המנוגדת לחוקי מדינת ישראל.

שימוש בתגובות באתר יעשה בצורה מכובדת ומכבדת. אנו מרשים לחלוק על דעתנו, אך כל ביטוי או שיח שנראה בו משום פגיעה או תגובה לא הולמת יימחק ללא כל אזהרה או הסבר.

האתר לא יישא באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מקישור לתכנים שבו.

אין להפעיל או לאפשר להפעיל כל קישור לתוכנה זדונית או רובוט מכל סוג שהוא לצורך חיפוש או איחזור מידע מהאתר.

פרסמו אצלנו

בעלי עסקים, מנהלי פרסום ושיווק – תודה שבאתם!
אשמח לארח את פעילותכם העסקית ולחשוף את הצעותיכם לגולשי האתר בבאנרים השונים. אני לא אעסוק באיסוף לידים, במכירת תוכן או במכירת רשימות גולשים רשומים, יש מספיק אתרים שעוסקים בכך ואין לי רצון לעסוק בפעילות זו. האתר יהיה פלטפורמה עבור קוראים המתעניינים במכוניות ללמוד מעט יותר על הרכב הבא שלהם, בין אם מדובר במשפחתית, בספורטיבית או ברכב שטח קשוח לצלוח נהרות ואגמים.
לפרסום באתר אנא השאירו שם וטלפון ואתקשר בהקדם.

להתראות,
יואב

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?
דילוג לתוכן