מיצובישי אקליפס קרוס
הצעת הגשה מעניינת של מיצובישי לסגמנט הג'יפונים

האקליפס של מיצובישי היתה מכונית ספורט קופה מיתולוגית ונחשקת. צו האופנה והמכירות הביאו את מיצובישי לייצר ג'יפון מעט חריג בעיצובו, עם איזכור לאותה ספורט קופה נחשקת.

ההיכרות הראשונה שלי עם האקליפס קרוס היתה אי שם ביולי 2018, כשהרכב ממש הגיע לארץ. האקליפס קרוס היא אחד הדגמים החריגים בהיצע של מיצובישי, בהיבט הפיתוח וההנעה. חטיבת הרכב של מיצובישי אינה יצרן גדול ביפן ולא נהנית מתקציבי פיתוח נדיבים כמו יצרני הרכב המתחרים ביפן. בהיבט זה האקליפס קרוס הכל חדש הוא בהחלט בשורה מרעננת. לעומת דגמי האאוטלנדר וה ASX המצויידים במנועי ה 2.0 ליטר האטמוספריים, פיתחה מיצובישי עבור האקליפס קרוס מנוע 1.5 ליטר טורבו חדש.

כאשר נהגתי ברכב לפני כמעט שנתיים, התחושה היתה של רכב לא אפוי עד הסוף. למרות זאת, עשינו איתו מסלול ארוך, עד החרמון וחזרה, עם קצת שבילים תוך שאנחנו סומכים על מרווח הגחון שעומד על 18.3 ס"מ. למרות זאת, זה לא רכב שטח ולא מתיימר להיות.

המפגש המחודש עם האקליפס קרוס לווה במעט חששות, האם זה יהיה אותו רכב או שהוא שופר קלות.

העיצוב החיצוני של האקיפס קרוס מוחצן מאוד, עם קווים זויתיים בכל מבט. לא ניתן להישאר אדישים לרכב, מכל זוית בו תסתכלו על הרכב. החזית מזוהה עם העיצוב החדש של מיצובישי המכיל לא מעט כרום, יחידות תאורה צרות, ויחידות איתות המשולבות עם פנסי ערפל גדולים משני צידי הפגוש הקדמי. החזית כאמור מאוד מזוהה עם יתר הדגמים החדשים של מיצובישי. מבט צד מציג תמונה מורכבת – קו החלונות עולה מהחלק הקדמי לכיוון קורה C, מעט מתחתיו קו מעוצב המתחיל באמצע הדלת הקדמית, עובד לאורך כל הרכב ומשתלב עם יחידות התאורה האחוריות. מיצובישי טוענים למראה 'עיצוב coupe ספורטיבי', לא יודע עד כמה הייתי זורם עם ההגדרה הזו, העיצוב בהחלט דינמי וחריג למראה. החלק האחורי מורכב אף הוא. השמשה האחורית מפוצלת וחצויה באמצע על ידי יחידות התאורה האחוריות. הדלת כולה עם השמשות נפתחת ומאפשרת גישה נוחה לתא מטען בנפח 341 ליטר עד 448 ליטר. למה "מ…" ו"עד…" – כי שורת המושבים האחורית נעה על מסילה ומאפשרת הגדלת מרווח פנימי לטובת היושבים מאחור, ואכן, בנסיעה משפחתית הילדים שישבו מאחור דיווחו על מרחב גדול ונדיב.

גם העיצוב הפנימי חדשני ביחס למקובל במיצובישי. לוח המחוונים קטן ביחס למקובל בסגמנט ומציג מד מהירות גדול מימין ומד סל"ד גדול משמאל. באמצע תצוגת נתונים מתחלפת בהתאם לבחירת הנהג. השליטה על התצוגה המתחלפת אינה מההגה כמקובל אלא ממתג נפרד הנמצא בסמוך ללוח המחוונים, מצד שמאל. לא ממש נוח לתפעול שוטף, ומחייב הורדת יד מההגה. במרכז הדשבורד עוד חופה ובתוכה צג מגע הכולל ניווט, שמע, דיבורית BT, סטרימינג וכד'.

מתחת לצג המגע פתחי מיזוג ולמטה מהם מתגי השליטה של בקרת האקלים. עוד נמצאים שקע מצת, וחיבורי USB. ידית ההילוכים נוחה וממוקמת היטב, ממש 'נופלת ליד', אבל מנוף מעצור היד נמצא במקום לא נוח. בגירסאות היקרות של האקליפס קרוס מעצור היד מופעל על ידי כפתור. בגירסת האינטנס שנבחנה יש מנוף מקובל במיקום לא מקובל. המיקום אגב מזכיר מיקום של מעצור היד ברכבי ראלי בהם הנהגים משתמשים בנעילת הגלגלים כחלק מההיגוי. כאן זה לא המקרה, והיה נכון לדעתי לצייד את הרכב במתג חשמלי חלף המנוף.

מושב הנהג נוח למדי, ולמרות ישיבה גבוהה יחסית, מצאתי אותו נוח מאוד. כמובן כיוונון מלא לגובה ולעומק, יחד עם הגה מתכוונן ומצאתי תנוחת נהיגה כלבבי. המרווח במושב האחורי נדיב, כפי שציינתי קודם.

המנוע בכל גירסאות האקליפס קרוס הוא מנוע בנזין בנפח 1.5 ליטר טורבו, המספק 163 כ"ס ו 25.4 קג"מ החל מ 2400 סל"ד. המשמעות היא שכדי לקבל את מלוא המומנט, צריך להעלות סל"ד. יש לכך משמעות בנהיגה. תיבת ההילוכים אוטומטית רציפה בעלת שמונה יחסי העברה מתוכנתים מראש.  בסיס הגלגלים של האקליפס קרוס עומד על 2.67 – זהה לזה של היונדאי טוסון / קיה ספורטאז'.

בנהיגה האקליפס קרוס מציג התנהגות לא לחלוטין מגובשת, אבל במובן הטוב של המילה. הוא קצת שובב כמו גור שעדיין של התבגר. אתה מצד אחד נוהג בג'יפון, ומצד שני יש לך הגה ומתלים ( מקפרסון עם מוט מייצב מקדימה ו מתלה רב זרועי מאחורה) שמשדרים לך יותר כיף בנהיגה מג'יפונים אחרים. משלבים את ההתנהגות השמחה הזו עם מנוע שמתחיל לחיות ב 2400 סל"ד והתוצאה היא שהרכב משדר לך שהוא לא ג'יפון רגיל לסופר וחזרה אלא משהו יותר שמח.

נהיגה בכביש מהיר עם קרוז קונטרול על 90 קמ"ש מביאה איתה צריכת דלק של 4.4 ליטר ל 100 ק"מ שהם מעל 22 ק"מ לליטר. מצד אחד צריכת דלק מצויינת, מצד שני, הרכב מרגיש אנמי לחלוטין במהירות זו. הגבר המהירות לאיזור 130 קמ"ש – 140 קמ"ש מאימה הרבה יותר לאופי הרכב. המנוע עובד עמוק בתוך הטווח היעיל שלו, המתלים שמקודם לא הבינו מה רוצים מהם פתאום זורחים והרכב כולו מדבר בשפה אחידה על גבול ההתנהגות הספורטיבית. התחושה הספורטיבית לא נובעת מהמהירות אלא מהתנהגות השילוב של הגה-מנוע-גיר-מתלים. נהיגה במהירות גבוהה מעלה כמובן את צריכת הדלק לאיזור של 11 – 12 ק"מ לליטר.  

למרות שהרכב גבוה יחסית, הוא לא מתנהג כמו ג'יפון רגיל אלא מציג התנהגות הרבה יותר שמחה ומהנה לנהיגה.

הנוחות ברכב טובה, עם זאת זה לא רכב שמעלים את כל תחלואי הכביש עם מתלים ארוכים ורכים, אלא קשיחים יחסית.

בתחום מערכות הבטיחות, האקליפס קרוס מציג את הפרשנות שלו לדר' ג'ייקל ומיסטר הייד – גרסת האינטנס שנבחנה מצויידת רק בבלימה אוטונומית עד מהירות של 80 קמ"ש והתראה על סטייה מנתיב, שזה המינימום האפשרי כדי להימנע מצפצפת מובילאיי בהתקנת אפטרמרקט, בעוד שגרסאות האינסטייל והפרימיום מצויידות בבלימה אוטונומית עד 180 קמ"ש, התראה על סטייה מנתיב ובקרת שיוט אדפטיבית. בנוסף, הפרימיום מצויידת גם בהתראה על רכב בשטח מת ותנועה אחורית חוצה. 

האקליפס קרוס נמכר במחיר של 149,900 ₪ לגירסת האינטנס, 161,900 לגירסת האינסטייל ועד 171,900 לאינסטייל המאובזרת. בעסקאות 0 ק"מ, תוכלו לקנות את האקליפס קרוס הבסיסי במחיר של 131,900 ₪, עמוק במחירי הג'יפונים הקטנים.

בסיכומו של דבר, האקליפס קרוס הוא ג'יפון מעט שונה מהרגיל, הן בעיצובו המוחצן שפחות אהבתי והן באופיו השובב יותר, שאליו יותר התחברתי.

תגובות גולשים

2 Responses

  1. היי נעמי,
    אם מתווה הנסיעה הוא שהרכב נוסע כמה ק"מ בודדים כל בוקר, ואז אתם מגיעים לעבודה. ובחזרה אותו הדבר – אז כן – זו צריכת הדלק הכי גבוהה שיכולה להיות ואין רכב שיכול להתמודד איתה באופן ראוי למעט רכב חשמלי.
    צריכת הדלק הרשומה בפוסט היא כאשר יוצאים לכביש פתוח, קרוז קונטרול על 90 קמ"ש, ונמדדה לאורך ק"מ רבים. די ברור שאין קשר בין שתי צריכות הדלק. אגב, לאופי הנהיגה יש השפעה משמעותית מאוד על צריכת הדלק.
    מוזמנת לפנות אלי לדוא"ל carpadservice@gmail.com. יואב

  2. אני קניתי בינואר אקליפס חדשה מכלמוביל.צריכת הדלק היא סביב 1:6!! הכי טוב שהגעתי זה 1:6.4 כך שזה הזוי שאתם כותבים 1 ל 22 ובמהירות גבוה 1 ל 11.מוסך מיצובישי ניפנף אותי וכלל לא רוצה להתעסק בזה.צריכת הדלק זה פשוט שערוריה!

כתיבת תגובה

לקריאת תגובות ולכתיבת תגובה

הפוסטים הנצפים ביותר

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?

תנאי השימוש באתר

ברוכים הבאים לאתר car-pad, מקווה שתמצאו בו מידע מועיל ומעניין. השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו מעיד על הסכמתכם לתנאים אלו. אנא קראו לעומק את התנאים.

כללי השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו חלים על כל אמצעי המאפשר גלישה לאתר ותכניו – מחשב, מכשיר סלולרי, טאבלט, טלוויזיה חכמה וכל אמצעי אחר.

התנאים שלהלן רשומים מטעמי נוחות בלשון נקבה, אבל מתייחסים גם אליכם, הזכרים.

כללי השימוש

הנך ראשית להשתמש באתר ובתכניו לצרכים פרטיים בלבד. שימוש לכל צורך אחר מחייב הסכמה בכתב מבעלי האתר. אין להעתיק תכנים מהאתר בשום צורה של מדיה. ניתן להשתמש בקישורים המופיעים בו לצורך קישור במדיות חברתיות.

אין להעתיק מהאתר מידע לצורך פרסומו באמצעים אחרים תוך הסוואת מקור המידע. רוצה לשתף – השתמשי בקישורים המופיעים.

אין לקשר לאתר כל תכנים גזעניים, פוגעניים, סקסיסטיים, פורנוגרפיים, או כאלה המעודדים לפעולה המנוגדת לחוקי מדינת ישראל.

שימוש בתגובות באתר יעשה בצורה מכובדת ומכבדת. אנו מרשים לחלוק על דעתנו, אך כל ביטוי או שיח שנראה בו משום פגיעה או תגובה לא הולמת יימחק ללא כל אזהרה או הסבר.

האתר לא יישא באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מקישור לתכנים שבו.

אין להפעיל או לאפשר להפעיל כל קישור לתוכנה זדונית או רובוט מכל סוג שהוא לצורך חיפוש או איחזור מידע מהאתר.

פרסמו אצלנו

בעלי עסקים, מנהלי פרסום ושיווק – תודה שבאתם!
אשמח לארח את פעילותכם העסקית ולחשוף את הצעותיכם לגולשי האתר בבאנרים השונים. אני לא אעסוק באיסוף לידים, במכירת תוכן או במכירת רשימות גולשים רשומים, יש מספיק אתרים שעוסקים בכך ואין לי רצון לעסוק בפעילות זו. האתר יהיה פלטפורמה עבור קוראים המתעניינים במכוניות ללמוד מעט יותר על הרכב הבא שלהם, בין אם מדובר במשפחתית, בספורטיבית או ברכב שטח קשוח לצלוח נהרות ואגמים.
לפרסום באתר אנא השאירו שם וטלפון ואתקשר בהקדם.

להתראות,
יואב

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?
דילוג לתוכן