שיעבוד רכב ומישכון רכב – מורה נבוכים
על ההבדלים בין שני הרישומים, וההבדלים באופן הטיפול בהם – בפוסט הכה-חשוב שלפניכם

המונחים שיעבוד רכב וישכון רכב עולים רבות בפורומים ובשיחות בכל הקשור לרכישת רכב יד שניה. חלק מהדוברים / כותבים לא תמיד מבינים את ההבדלים המדוייקים ומשמעותם. בשביל זה ה CAR-PAD כאן עבורכם.

רבות אני קורא ומייעץ בנושא שיעבוד רכב ומישכון רכב, כאשר לדוברים לרוב אין מושג על מה מדובר, אז הפעם נעשה סדר אחת ולתמיד.

כאשר אתם רוכשים רכב (או רכוש אחר) ומבקשים הלוואה (סיוע במימון) מבנק או מחברת אשראי לצורך הרכישה, הגוף המממן רוצה להיות בטוח שתחזירו את ההלוואה. נכון שהוא ממש ממש סומך עליכם שתחזירו את ההלוואה, אבל ליתר בטחון הוא מבצע עוד פעולות על מנת לוודא שלא תמכרו למחרת את הרכב, תיקחו את הכסף, ותברחו לקריביים.

חברת האשראי או הבנק רושמים שיעבוד על הרכב במשרד הרישוי, ובנוסף מודיעים לרשם המשכונות במשרד המשפטים כי רכוש X ממושכן לטובתו.

רישום השיעבוד והמישכון נעשה על גבי טפסים שונים ומבוצע כאמור ברשויות שונות, ואתם חותמים על הסכמתכם / בקשתכם לרישום זה. דומה מאוד לרישום השיעבוד על הבית שלכם, אם לקחתם משכנתא. באותה הדרך בדיוק, לא ניתן לבצע שינוי בבעלויות על הרכוש, ללא הסכמת הגורם עבורו נרשם השיעבוד והמישכון.

השיעבוד המופיע על גבי רישיון הרכב הוא זה שנעשה מול משרד הרישוי. הוא נרשם לרוב ON LINE ישירות מול מחשבי משרד הרישוי, ויופיע ברישיון הרכב העדכני. לעומתו, המישכון מבוצע באמצעות טפסים הנשלחים ללשכת רשם המשכונות, ואין בכל הניירת שברשותכם שום תיעוד לרישום המישכון.

עד כאן הדברים פשוטים וברורים, ואין שום בעיה.

הדברים מסתבכים כאשר אתם מבקשים למכור רכב משועבד וממושכן, או יותר מכך, כאשר אתם מבקשים לקנות רכב משועבד או ממשוכן מאדם פרטי. לגבי רכישת רכב משועבד וממושכן מחברה לרוב מבצעת החברה את התהליך המלא,של העברת הבעלות שלא בנוכחותכם. עם זאת, עליכם לוודא כי החברה ממנה אתם רוכשים היא אמינה ומקיימת התחייבויותיה. 

צילון מסך בדיקת משכון

ראשית, איך יודעים בכלל אם הרכב משועבד או ממשוכן?

מסתכלים ברישיון הרכב העדכני. ברישיון יופיע תחת סעיף "תנאים והגבלות" הערה כי הרכב משועבד, ראו דוגמא בסוף הפוסט. כאן אתם כבר יודעים כי עד להסרת ההערה  המגבילה את העברת הבעלות – פשוט לא ניתן להעביר בעלות על הרכב, לא משנה איזה סיפור קורע לב תספרו לפקיד הדואר או לחברו במשרד הרישוי.

המישכון הוא כבר יותר קשה לאיתור, אבל אנחנו כאן בשבילכם, ונגלה לכם שבאמצעות הסלולרי שלכם ו 11 שקלים אתם יכולים לבדוק האם הרכב ממשוכן, כבר מהבית. כנסו לאתר משרד המשפטים ללינק המצורף 'בדיקת משכון כלי רכב', שלמו 11 שקלים, הכניסו את כתובת הדוא"ל שלכם, וקבלו תוך שניות פלט מישכונים לרכב האמור. אל תתפתחו למתווכים למיניהם שגובים עבור אותו השירות בדיוק עשרות שקלים יותר.

 עכשיו גיליתם אם יש לרכב שיעבוד ומישכון, ואם אתם רוצים להתקדם בעסקת הרכישה.

חשוב לומר, אין בהיותו של רכב ממשוכן ומשועבד משום הפחתה כלשהי בערכו. האשראי הזמין היום באמצעות בנקים, חברות אשראי, חברות ליסינג וסתם מתווכים שגוזרים עליכם קופון, הוא כלי לגיטימי על מנת לסייע לאדם לרכוש רכב כפי שחפצה נפשו.

עתה, משאיתרתם רכב שעונה על כל דרישותיכם, והדבר היחיד המפריד בינכם לבין הרכב הוא עניין פשוט של שיעבוד ומשכון, כאן העניינים מסתבכים.

מוכר הרכב, יבקש שתשלמו לו מיד, הוא יפקיד את הכסף בחשבונו, יחזיר את יתרת האשראי שנטל עבור הרכישה, והבנק / הגורם המממן יסיר את השיעבוד / מישכון.

תהליך כזה חושף אתכם לסיכונים, החל מזה שהקונה ייעלם כאשר הכסף שלכם כבר ברשותו, דרך זה שהגורם המממן יסיר רק את השיעבוד ברישיון ולא את המישכון ברשם המשכונות, ועד עיקולים שממתינים בצנרת עבור חובות אחרים של בעל הרכב.

הגישה שלי, אם מעוניין המוכר למכור את הרכב, יבצע את כל ההכנות על מנת שניתן יהיה למכור אותו.

הבנקים וחלק מחברות המימון מחוברות כאמור למחשבי משרד הרישוי ויכולים  להסיר את השיעבוד בו במקום. עד שתגיעו לדואר לבצע את העברת הבעלות, הסרת השיעבוד כבר עודכנה במחשבי משרד הרישוי, ולא תהיה מניעה לבצע העברת בעלות. שימו לב כי כל עוד יש שיעבוד על רישיון הרכב לא ניתן לבצע העברת בעלות!

ההחרגה היחידה היא מול חברות מוכרות ומסודרות, להן יש תהליך סדור של קבלת תשלום, הוצאת קבלה מפורטת, וביצוע העברת הבעלות תוך מספר ימים. חברות הליסינג וההשכרה משעבדות את כל צי הרכב שלהן לגופים מממנים, ועל כך הן נסמכות, ולכן תהליך הסרת השיעבוד והמישכון מעט ארוך יותר. במקרים כאלה אני ממליץ לעשות חיפוש במרשתת, לראות אילו חברות מבצעות את ההליך מיד וללא שהות, ואילו חברות מושכות את הלקוחות ולא מבצעות את ההליך כפי שמצופה מהן.

בנוגע למישכון, ניתן לסמוך על הבנק / הגורם המממן כי יפעל ואכן ישלח לרשם המשכונות את הטפסים המתאימים לצורך הסרת המישכון. תהליך זה אורך מספר שבועות עד שהמישכון יוסר. בה בעת, ניתן לקבל מהבנק בו במקום את טפסי הסרת המישכון, ולגשת פיסית למשרדי רשם המשכונות, ולהסיר את המישכון בו במקום. תהליך זה אמנם גוזל מכם חצי יום עבודה, אבל הינו סופי וסגור, ואתם משחררים את הרכב מהמישכון הרשום.

לסיכומו של דבר – מישכון ושיעבוד רכב הינם שני תהליכים משפטיים המוודאים כי לגוף המממן את רכישת הרכב יש בטחון למקרה שבעל הרכב יפסיק לשלם את חובותיו.

כאשר אתם רוכשים רכב משועבד וממושכן – מוטלת עליכם החובה לוודא כי אכן ניתן להעביר בעלות, ואתם קונים רק את הרכב ולא את החובות של מוכר הרכב.

תגובות גולשים

3 Responses

  1. תודה,
    כעיקרון, על מנת שניתן יהיה להעביר בעלות ולהיפרד לשלום, כל אחד לדרכו, על המוכר להכין את מצבו המשפטי של הרכב מראש – להסיר את השיעבוד והמשכון מבעוד מועד. יסתדר המוכר עם הגוף המממן (בנק או חברת אשראי) כך שהם יסירו את המגבלות. כשיגיע קונה הוא רק יצטרך לקבל כסף ולהעביר בעלות.

  2. כתבה עיניינית מאוד, אך מהן אותן פעולות שעל המוכר לבצע על מנת שיהיה ניתן למכור את הרכב?

  3. היום לפחות לחלק מהבנקים יש כבר ממשק גם מול רשם המשכונות והם מבטלים שעבוד ברשם המשכונות און ליין . ומדפיסים את תעודת ביטול המשכון מיידית.

כתיבת תגובה

לקריאת תגובות ולכתיבת תגובה

הפוסטים הנצפים ביותר

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?

תנאי השימוש באתר

ברוכים הבאים לאתר car-pad, מקווה שתמצאו בו מידע מועיל ומעניין. השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו מעיד על הסכמתכם לתנאים אלו. אנא קראו לעומק את התנאים.

כללי השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו חלים על כל אמצעי המאפשר גלישה לאתר ותכניו – מחשב, מכשיר סלולרי, טאבלט, טלוויזיה חכמה וכל אמצעי אחר.

התנאים שלהלן רשומים מטעמי נוחות בלשון נקבה, אבל מתייחסים גם אליכם, הזכרים.

כללי השימוש

הנך ראשית להשתמש באתר ובתכניו לצרכים פרטיים בלבד. שימוש לכל צורך אחר מחייב הסכמה בכתב מבעלי האתר. אין להעתיק תכנים מהאתר בשום צורה של מדיה. ניתן להשתמש בקישורים המופיעים בו לצורך קישור במדיות חברתיות.

אין להעתיק מהאתר מידע לצורך פרסומו באמצעים אחרים תוך הסוואת מקור המידע. רוצה לשתף – השתמשי בקישורים המופיעים.

אין לקשר לאתר כל תכנים גזעניים, פוגעניים, סקסיסטיים, פורנוגרפיים, או כאלה המעודדים לפעולה המנוגדת לחוקי מדינת ישראל.

שימוש בתגובות באתר יעשה בצורה מכובדת ומכבדת. אנו מרשים לחלוק על דעתנו, אך כל ביטוי או שיח שנראה בו משום פגיעה או תגובה לא הולמת יימחק ללא כל אזהרה או הסבר.

האתר לא יישא באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מקישור לתכנים שבו.

אין להפעיל או לאפשר להפעיל כל קישור לתוכנה זדונית או רובוט מכל סוג שהוא לצורך חיפוש או איחזור מידע מהאתר.

פרסמו אצלנו

בעלי עסקים, מנהלי פרסום ושיווק – תודה שבאתם!
אשמח לארח את פעילותכם העסקית ולחשוף את הצעותיכם לגולשי האתר בבאנרים השונים. אני לא אעסוק באיסוף לידים, במכירת תוכן או במכירת רשימות גולשים רשומים, יש מספיק אתרים שעוסקים בכך ואין לי רצון לעסוק בפעילות זו. האתר יהיה פלטפורמה עבור קוראים המתעניינים במכוניות ללמוד מעט יותר על הרכב הבא שלהם, בין אם מדובר במשפחתית, בספורטיבית או ברכב שטח קשוח לצלוח נהרות ואגמים.
לפרסום באתר אנא השאירו שם וטלפון ואתקשר בהקדם.

להתראות,
יואב

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?
דילוג לתוכן