פיאט 500e
המיני הכי חשמלית והכי מעוצבת שאתם יכולים לרכוש

ה 500e היא רכב מיני יפהפה, חשמלי טהור. האם זה הרכב העירוני המושלם?

המבחן אותו אתם קוראים היה צריך להתפרסם לפני כמעט שנה. המקצועי התערבב עם האישי, וההחלטה שלי היתה שאני לא אפרסם את המבחן, עד שהעניינים ירגעו, ואתם תקבלו את המסקנה האובייקטיבית שלי על הרכב.

הפיאט 500e הנוכחית היא דגם חדש לחלוטין שהושק בשנת 2020, ממש עם פרוץ הקורונה. אל תתבלבלו עם ה 500e שהושקה ב 2012. זו של 2012 היא הסבה של ה 500 הרגילה לרכב חשמלי. זו של 2020 נקראת New 500e והיא אכן שונה.

העיצוב החיצוני שומר נאמנות לכל ליין ה 500 שבתורו הוא רטרו ל 500 המקורית של שנות ה 50'. העמידו את ה 500e החדשה ליד פיאט 500 משנת 1957, ולא תהיה לכם שאלה על מקורות העיצוב של החדשה. על אף האמור, ל 500e מאפייני עיצוב משלה. אותם פנסי חזית עגולים וגדולים, תחומים עם פסי לד מלמעלה ומלמטה, פנסי האיתות הקדמיים מבליחים בצורת עיגול לד דק ונאה, בחזית 500 גדול שלא תתבלבלו ותחשבו שזה פיאט דוקאטו או משהו. מבט מהצד מציג את אותה צללית עגלגלה שלא ניתן לטעות בה. תראו את הצללית לכל חובב רכב, גם אם הוא הלום אלכוהול, והוא יאמר לכם מיד שזו פיאט 500. על הכנף הקדמית סמלון e קטן להבהיר לצופים שמדובר ב 500 חשמלית. גם במבט על חלקה האחורי של הפיאט הקטנה לא ניתן להתבלבל, יחידות תאורה גדולות משולבות לד, אותו חיפוי לידית פתיחת הדלת האחורית, בדיוק כמו ב 500 המקורית, 55 שנים קודם, וסמלון 500 קטן כחול, כשה-0 האחרון הוא בעצם האות e. אז אם אתם נוסעים אחרי פיאט 500 חדשה, ורוצים לדעת אם היא רגילה או חשמלית – חפשו את ה e שבתוך ה 500 מימין.

ארבעת גלגלי הרכב נמצאים ממש בקצוות לטובת מרווח פנים (גם במימד האורך וגם במימד הרוחב), ואם תסתכלו על ה 500e מאחור, הגלגלים האחוריים ממוקמים בתוך 'תפיחה קטנה' שכאילו בולטת החוצה, ומשווים מראה דחוס ושרירי.

לא תראו ב 500e מאפייני עיצוב מוחצנים כמו שלפעמים יש במכוניות חשמליות מהמזרח. ה 500e  לא צריכה להכריז שהיא כאן עם פסי לד, אותיות זוהרות ועוד. היא נוטפת סטייל איטלקי בזכות עיצוב טהור.

העיצוב הסטייליסטי ממשיך גם לפנים הרכב. במרכז הדשבורד מסך מולטימדיה עם קישוריות מלאה. בגירסה ה action הבסיסית המסך בגודל 7" צנוע.  בגירסאותה בכירות יותר 10.25". מתחתיו פתחי מיזוג מרכזיים ומתחת להם פקדי המיזוג. במרכז הדשבורד בחלקו התחתון, ארבעה מתגים חלף ידי הילוכים P, R, N, ו D. קל ונוח. מול הנהג מסך לוח מחוונים בגודל 7", עם תצוגות משתנות לזרימת האנרגיה, למצבי הנהיגה, חיווי למצב הסוללה ועוד. מחשב דרך שימושי מציג לנהג מגוון תצוגות. ההגה עצמו שטוח בחלקו התחתון, מתכוונן לגובה ולעומק. מושב הנהג מתכוונן כמקובל, ולמרות שמדובר בגירסת הבסיס במקרה שלפנינו, המושב מצוין, נוח ותומך.

הנתונים הטכניים של ה 500e משתנים בהתאם לגירסה. רכב המבחן הוא הבסיסי עם סוללה קטנה בקיבולת 23.7Kwh וטווח מוצהר של 190 ק"מ. הדגמים הבאים עם סוללה בקיבולת 42.0Kwh וטווח מוצהר של 320 ק"מ. הסוללות הן מסוג ליתיון איון, ויכולות לקבל טעינה רגילה עד 11Kw, וטעינה מהירה עד 50Kw לגירסת הסוללה הקטנה ו 85Kw לגירסת הסוללה הגדולה. משקל רכב המבחן עומד על 1255 ק"ג צנועים, שהם הרבה לרכב קטן כזה ומעט מאוד בהשוואה לכלי רכב חשמליים אחרים. הדגמים האחרים שוקלים כ 1400 ק"ג בהתאם לגירסה, כאשר הסוללה היא המרכיב העיקרי בתוספת המשקל. ה 500e מונעת על ידי שני גירסאות הספק מנוע – הגירסה הפשוטה עם מנוע בהספק 95 כ"ס ואילו יתר הגירסאות עם מנוע בהספק 118 כ"ס. שני המנועים מספקים 22.4 קג"מ

מבחינת גודל (או קוטן) בסיס הגלגלים של ה 500e עומד על 2.322 מטר צנועים מאוד, דבר המרמז על מרווח פנימי מצומצם לנוסעים מאחור. האורך הכולל של ה 500e עומד על 3.631 מטר ונפח תא המטען הסמלי 185 ליטר. המשמעות של כל המספרים היא שהנהג והנוסע שלידו נהנים ממרחב פנימי כייפי ושימושי. מאחור ניתן להסיע רק שני נוסעים, והמרווח בעיקר לרגליים מצומצם מאוד ומוגבל בעיקר לילדים. מבוגרים פחות ישמחו לשבת בו לאורך זמן.

מתניעים, כלומר לוחצים על כפתור, והרכב מוכן לנסיעה. שילוב ל D ומזנקים קדימה. צבירת המהירות בתחילת הנסיעה מהירה למדי. רשמית פיאט מצהירים על 3.1 שניות ל 50 קמ"ש, ו 9.5 שניות ו 9.0 שניות ל 100 קמ"ש. בפועל היה משעשע לבחון את הרכב. עמידה ברמזור ולידי SUV אמריקאי עם מנוע גדול מאוד ונהג עם כובע מצחייה. ביציאה מהרמזור ה 500e משאירה שובל אלקטרונים ל SUV הגדול, עד הרמזור הבא. אני שומע את לחיצות הגז של הSUV שלא אהב את האירוע, ועם קבלת האור הירוק הוא שוב יוצא והפעם דורס את דוושת הגז עד הרצפה. הגמד החשמלי שוב לפניו בזריזות וללא מאמץ, עד שצבר מספיק מהירות כדי להגיע לעוד רמזור. אם אתם קוראים אותי כבר זמן, אתם כבר יודעים, אין מנוע בעירה פנימי שיכול להתחרות במומנט הזמין מיידית של רכב חשמלי, וזה נכון גם לפיאט 500e.

ה 500e מספקת נוחות גבוהה יחסית לרכב עם בסיס גלגלים של סקייטבורד. המתלים מכויילים היטב לספק נוחות גבוהה, אבל מבלי לפגוע בכיף. ואגב כיף, אנשי פיאט השאירו ל 500e את אותה התנהגות כביש כייפית שיש לכל ה 500e. הרכב מגיב נפלא לשינויי כיוון, ומצליח להוציא לא מעט חיוכים, שכלי רכב חשמליים ממעטים להוציא.

שדה הראייה החוצה נפלא, ובמבט קצר לכל כיוון, כולל אחורה ולצדדים, מקבלים תמונה מלאה ומדוייקת של הנעשה מחוץ לרכב. לא מדדתי אבל נראה שהמרחק של הנהג מהחלון הקדמי יותר גדול מהמרחק של הנהג מהחלון האחורי, וזה מורגש גם בשדה הראייה לאחור.

ל 500e שלושה מצבי נהיגה – Normal, Range, ו – Sherpa כאשר מצב ה Range מאפשר מנהיגה באמצעות דוושת התאוצה בלבד – One Pedal Drive.

המהירות המירבית של ה 500e מוגבלת ל 135 קמ"ש לגירסה הבסיסית, ו 150 קמ"ש לגירסאות הבכירות. כרכב שמהותו להיות רכב עירוני המגבלה לא משמעותית, אבל היה מפחיד לקבל פתאום התנהגות לא סבירה של הרכב כשהוא במהירות גבוהה, וזה החזיר אותו ל RTFM הבסיסי ההכרחי.

גם ברכב המתוק הזה לא הכל מושלם. בגירסת הבסיס חסכו עליכם במראה במגן השמש של הנהג. נשבע לכם. מה שהיה לי בפיג'ו מודל 1987 אין ברכב המתוחכם הזה. בנוסף, הטווח המוצהר אופטימי מדי. אני משער כי בפועל הדגם עם הטווח הקצר לא יעבור יותר מ 150 – 160 ק"מ על סוללה מלאה, והוא כאמור ראוי להיות רכב עירוני בעיקרו.

ה 500e נבחנה במבחני ריסוק של ה EuroNcap וקיבלה ציון בטיחות טוב של ארבעה כוכבים, אבל לא מושלם. אפשר הרבה יותר טוב. בהתאם, ה 500e מצויידת באביזרי בטיחות הכרחיים כמו בלימה אוטונומית ובקרה אקטיבית לסטייה מנתיב.

ה 500e  משווקת בארבע גירסאות, וכמה אפשרויות:

ה action  הבסיסית (רכב המבחן) עולה 109,900 ₪ לרכב בצבע לבן. כל צבע אחר מביא עימו תוספת של 4000 ₪.

ה icon בגירסת 3+1 שזה אומר עוד חצי דלת בצד ימין להקלת הכניסה למושב האחורי – החל מ 137,900 ₪ לרכב בצבע לבן. כל צבע אחר תוספת של 4000 ₪, לתכלת פנינה תצטרכו להוסיף 7000 ₪.

ה 500e קבריו עם גג בד נפתח תעלה לכם 142,900 ₪ ללבן. צבע אחר בתוספת 4000 ₪.

גירסת ה La Prima  המאובזרת לעייפה תעלה לכם 162,900 ללבן ועוד 4000 שח לשחור.

השורה התחתונה של ה 500e  היא שהיא ממתק עירוני מקסים. ה 500e היא רכב מיני עירוני, סטייליסטי ומעוצב. שימושיות טהורה זה נחמד אבל אם זה הקטע שלכם, אתם לא במבחן הנכון. ה 500e לא מתחרה מרכבי מיני או סופר מיני אחרים, היא עומדת שם די לבדה עם עיצוב מרהיב, יתרונות (וחסרונות ) של הנעה חשמלית ואם אתם תרצו אותה זה בדיוק בגלל התכונות שלה ולא מכל סיבה אחרת.

ל 500e גם אין ממש מתחרים. מתחרה צרפתי אחד נפסל עקב מבחני ריסוק איומים, ואילו מתרה צרפתי אחר ונפלא לכשעצמו עולה משמעותית יותר יקר, גם אם מביא עימו יתרונות בצורת מרווח פנימי.

אז אם חשקה נפשכם ברכב חשמלי עירוני, זריז ומעוצב, יש לכם ארבע אלטרנטיבות שכולן מתחילות ב 500e.

על חווית שימוש ארוך טווח על הרכב אספר בהרחבה בהמשך.

תגובות גולשים

לקריאת תגובות ולכתיבת תגובה

הפוסטים הנצפים ביותר

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?

תנאי השימוש באתר

ברוכים הבאים לאתר car-pad, מקווה שתמצאו בו מידע מועיל ומעניין. השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו מעיד על הסכמתכם לתנאים אלו. אנא קראו לעומק את התנאים.

כללי השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו חלים על כל אמצעי המאפשר גלישה לאתר ותכניו – מחשב, מכשיר סלולרי, טאבלט, טלוויזיה חכמה וכל אמצעי אחר.

התנאים שלהלן רשומים מטעמי נוחות בלשון נקבה, אבל מתייחסים גם אליכם, הזכרים.

כללי השימוש

הנך ראשית להשתמש באתר ובתכניו לצרכים פרטיים בלבד. שימוש לכל צורך אחר מחייב הסכמה בכתב מבעלי האתר. אין להעתיק תכנים מהאתר בשום צורה של מדיה. ניתן להשתמש בקישורים המופיעים בו לצורך קישור במדיות חברתיות.

אין להעתיק מהאתר מידע לצורך פרסומו באמצעים אחרים תוך הסוואת מקור המידע. רוצה לשתף – השתמשי בקישורים המופיעים.

אין לקשר לאתר כל תכנים גזעניים, פוגעניים, סקסיסטיים, פורנוגרפיים, או כאלה המעודדים לפעולה המנוגדת לחוקי מדינת ישראל.

שימוש בתגובות באתר יעשה בצורה מכובדת ומכבדת. אנו מרשים לחלוק על דעתנו, אך כל ביטוי או שיח שנראה בו משום פגיעה או תגובה לא הולמת יימחק ללא כל אזהרה או הסבר.

האתר לא יישא באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מקישור לתכנים שבו.

אין להפעיל או לאפשר להפעיל כל קישור לתוכנה זדונית או רובוט מכל סוג שהוא לצורך חיפוש או איחזור מידע מהאתר.

פרסמו אצלנו

בעלי עסקים, מנהלי פרסום ושיווק – תודה שבאתם!
אשמח לארח את פעילותכם העסקית ולחשוף את הצעותיכם לגולשי האתר בבאנרים השונים. אני לא אעסוק באיסוף לידים, במכירת תוכן או במכירת רשימות גולשים רשומים, יש מספיק אתרים שעוסקים בכך ואין לי רצון לעסוק בפעילות זו. האתר יהיה פלטפורמה עבור קוראים המתעניינים במכוניות ללמוד מעט יותר על הרכב הבא שלהם, בין אם מדובר במשפחתית, בספורטיבית או ברכב שטח קשוח לצלוח נהרות ואגמים.
לפרסום באתר אנא השאירו שם וטלפון ואתקשר בהקדם.

להתראות,
יואב

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?
דילוג לתוכן