Audi Q4 E-Tron – החשמלית של אודי בסגמנט ג'יפונים גדולים

ה Q4 E-tron היא חשמלית מצוינת, וכבונוס היא נושאת תג מחיר ראוי

משהו שלא קשור דווקא למבחן הזה. כשאני לוקח רכב מבחן אני משתדל לא לקרוא עליו דבר, למעט עיון קל במפרט הרכב. גם לא מחיר. מנסה באופן אינטואיטיבי לגבש את הדעה שלי על הרכב, ועל התמחור שלו, ואז לראות התאמה בין מה שחשבתי למציאות. כך בדיוק נהגתי גם עם ה Q4 Etron נשוא מבחן זה, והופתעתי.

הסגמנט הלוהט היום בשוק הרכב בארץ ובעולם הוא ללא ספק סגמנט החשמליות. בתוך המערבולת החשמלית המתרחשת עלינו, נדמה כי השוק נשלט על ידי היצרנים הסיניים המסוגלים להציע היום מכוניות חשמליות ללקוחות ללא בעיות ייצור, ועל ידי הקוריאנים והיפנים המציעים כלי רכב חשמליים משובחים אבל עם בעיות אספקה. איפשהו בין ים סין לנמל אילת נאלם לחלוטין הדיון בהיצע האירופאי בתחום, ויש לאירופה מה להציע.

דוגמה מצוינת לתוצרת האירופאית המשובחת היא ה Audi Q4 Etron . ה Q4 Etron מבוססת על פלטפורמת MEB הוורסטילית של קונצרן VW ובתצורות שונות היא משרתת מבחר דגמים מצוינים בהם גם הסקודה אניאק, סדרת ה ID ועוד.

ה Q4 Etron הוצגה לראשונה ב 2019  עם תחילת שיווק באפריל 2021.

העיצוב החיצוני של ה Q4 Etron הוא בדיוק מה שהיית מצפה מ AUDI. גריל טרפזי / משושה בחזית, מוכסף עם סמל ארבע הטבעות במרכז. חזית בצבע המרכב השחור, יחידות תאורה ראשיות משולבות לד, תפיחות מרומזות של בתי הגלגלים, קורות מושחרות, שמשות אחוריות מושחרות וחישוקי 19" נאים. מאחור יחידות תאורה גדולות, משולבות לד, ומחוברות ביניהן לרוחב הרכב עם פס לד אדום עדין. התוצאה בוגרת, מוצקה, סולידית ויוקרתית בלי לצעוק את זה עם ערימות ניקל, ועדיין כשהיא חנתה ליד הבית, השכנים זרקו הערות של 'סחטיין על האודי'.

העיצוב הפנימי ממשיך את המגמה הבוגרת והאיכותית החיצונית. ההגה. אחד הטובים והמדויקים ששמתי עליו את הידיים בשנים האחרונות. קטום בחלקו העליון והתחתון. כאילו מלבני, כשהפאות בצד מעוגלות. בגודל הנכון, בעובי הנכון ובמגע הנכון. עד שלא נוהגים בו לא מבינים. ההגה יחד עם מושב הנהג הם שני הדברים שישפיעו הכי הרבה על החיבור שלהם לרכב. בהם אתם תגעו מרגע הכניסה לרכב ועד היציאה. וכאן הם מבוצעים ברמה מאוד גבוהה. מול הנהג לוח מחוונים דיגיטלי בגודל 10.25" יחד עם תצוגה עילית מעולה. במרכז הדשבורד מולטימדיה בגודל 10.1" עם קישוריות מלאה.  מתחת למולטימדיה פקדים פיסיים למערכת המיזוג, ומדף 'צף' עליו בורר הילוכים, מתג התנעה וכיבוי, וכן כפתור לשליטה על מערכת השמע. מושב הנהג מצוין, אולם ברכב המבחן היה עם אפשרויות כיוון ידניות, ואילו על פי המפרט תקבלו אותו חשמלי מלא. המרווח מאחור מצוין, בזכות בסיס גלגלים של 2.764 מטר ורצפה שטוחה. הנוסעים מאחורי יהנו גם מפתחי מיזוג יעילים עם בקרת טמפרטורה. איכות החומרים טובה מאוד, וכך גם איכות ההרכבה. בהחלט מה שהיית מצפה לקבל מאודי.

על הצד הטכני אחראי מנוע חשמלי בהספק של 204 כ"ס ו 31.6 קג"מ, והנעה אחורית. סוללת ה Q4 Etron בקיבולת 77Kwh כאשר הטווח המוצהר עומד על בין 511 ק"מ ל 674 ק"מ אופטימיים למדי. ל Q4 Etron אפשרות לטעינת AC איטית או DC מהירה עד 135Kw.

תחילת הנסיעה עם ה Q4 Etron. הנהיגה נעימה, המתלים מבודדים היטב, אבל לא מעבירים תחושת ניתוק. 204 כ"ס ו 31.6 קג"מ זה נתון נאה אבל לא מרגש במיוחד בעולמות החשמל. נסיעה מנהלתית לצפון על מהירויות של 100 קמ"ש – 110 קמ"ש, עוברת בקלות ונינוחות, ממש ללא מאמץ, תוך שאני מסייע בתצוגה העילית היעילה. דרך נוף טורען סלולה היטב אבל גם מלאה גשרים איריים עמוקים ופניות חדות. הדרך (מומלצת מאוד לטיול) דו סטרית וצרה למדי, לא מאפשרת פיתוח מהירות גבוהה אבל בהחלט מאתגרת את המתלים שעושים עבודה מעולה, ולא נכנעים למשקל הרכב שהוא מעל 2000 ק"ג. הרכב לא נחבט ולא סוגר מהלכי מתלה גם בעמוקים שבמעברים, וניכרת עבודת כיול איכותית מאוד. ההגה המשובח משתף פעולה עם הנהג, הרבה מעבר למה שהיית מצפה מג'יפון חשמלי שכזה. נסיון להגיע לשלג בצפון רמת הגולן נתקל בפקקי ענק, ולכן אנחנו לוקחים את ה Q4 Etron לציר הנפט. מסתבר שהוא עבר שדרוג משמעותי מהכביש השבור הזכור לי. על אף השיפור הוא מלא שברי אספלט ממולאים בחול, וה Q4 Etron מתמודד איתם בקלות. חזרה למרכז עם עקיפות של 'רגל עד הפח' וה Q4 Etron חושף גם צד דינמי ראוי, כל עוד זוכרים שאנחנו נוהגים ב SUV.

הביקורת על הרכב מתייחסת יותר לניהול האנרגיה שלו. הרכב שהגיע טעון במלואו מדווח על מעט מעל 300 ק"מ טווח, נתון נמוך אבסולטית מהמצופה מסוללה של 77Kwh, ורק אחרי חפירה בתפריטי הטעינה, נמצא האשם. הרכב הוגדר להיטען עד 80% סוללה. שינוי ההגדרות ל 100% שיפר את המצב אבל עדיין לא קרוב לנתון המוצהר. עם תחילת הנהיגה הרכב מוריד ק"מ מהטווח שנתור בסוללה באופן מדאיג, ואז מחזיר אותם חזרה באמצעות הבלימה הרגנרטיבית. אין לי איך לתאר את ממשק הניהול של הסוללה מעבר ל 'מאניה דיפרסיה'. רגע אחד אתה בטוח שלא תגיע לעמדת הטעינה הקרובה, ורגע אחר אתה בטוח שתגיע לאילת וחזרה ללא טעינה. זה היה יכול להיות משעשע משהו אלמלא הנתון המדויק נדרש ברכב חשמלי כדי לתכנן נסיעות ארוכות. דוגמא לתנודתיות הגדולה, עם החזרה הראה הווייז דרך של 160 ק"מ עד היעד, והטווח ברכב הראה 345 ק"מ. כאשר נותרו 82 ק"מ עד היעד, כלומר עברו 78 ק"מ של נסיעה בפועל, הראה הטווח של הרכב 299 ק"מ, כלומר ירדו רק 46 ק"מ. לא מדובר בדרך של ירידה ארוכה אלא דרך רגילה, אפילו כזו עם כמה עליות רציניות. כאשר היו לרכב עוד 299 ק"מ לנסיעה, הראתה הסוללה שיהא מלאה ב 66% כלומר במתווה שהיה, הטווח עמד על כ 450 ק"מ.

בחישוב ארוך של כמה מאות ק"מ עם הרכב, צריכת החשמל הממוצעת התיישרה על 17.6KWH ל 100 ק"מ, כלומר לסוללה של 77Kwh הטווח הוא כ 440 ק"מ בלבד. אם אתם בעניין של ה Q4 Etron קחו בחשבון שהטווח הריאלי לא יעבור את ה 450 ק"מ, ותיערכו בהתאם.  בסיומם של כמה מאות ק"מ עם ה Q4 Etron הגענו למסקנה משותפת שמדובר במכונית פשוט איכותית.

ל Q4 Etron מערכות בטיחות מקוריות מלאות, וציון בטיחות 6. הרכב כמובן עבר גם את מבחן הריסוק של ה EuroNcap עם חמישה כוכבי בטיחות.

בגיזרת המחיר היתה לי הפתעה נעימה. מודה שאני לא הקהל למכוניות האלה, אבל כשמכוניות שאינן מוגדרות פרימיום (מה זה פרימיום? איך מודדים אותו?) כבר נושקות ל 300.0 אש"ח, ציפיתי כאן לתג מחיר של 350.0 אש"ח וצפונה. מחיר ה Q4 Etron עומד על 290.0 אש"ח, באותה רמת מחירים של חלק מהתחרות מהמזרח, וחבילת איבזור אם תבקשו, תעלה עוד כ 28.0 אש"ח.

ה Q4 Etron התגלתה כמכונית משובחת אך שאינה מוחצנת. ממש כמו שאני אוהב. האמת שבמחירים של היום, נראה שיש כאן אפילו עסקה מעניינת לרכב חשמלי מלא עם טווח ראוי. 

תגובות גולשים

לקריאת תגובות ולכתיבת תגובה

הפוסטים הנצפים ביותר

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?

תנאי השימוש באתר

ברוכים הבאים לאתר car-pad, מקווה שתמצאו בו מידע מועיל ומעניין. השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו מעיד על הסכמתכם לתנאים אלו. אנא קראו לעומק את התנאים.

כללי השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו חלים על כל אמצעי המאפשר גלישה לאתר ותכניו – מחשב, מכשיר סלולרי, טאבלט, טלוויזיה חכמה וכל אמצעי אחר.

התנאים שלהלן רשומים מטעמי נוחות בלשון נקבה, אבל מתייחסים גם אליכם, הזכרים.

כללי השימוש

הנך ראשית להשתמש באתר ובתכניו לצרכים פרטיים בלבד. שימוש לכל צורך אחר מחייב הסכמה בכתב מבעלי האתר. אין להעתיק תכנים מהאתר בשום צורה של מדיה. ניתן להשתמש בקישורים המופיעים בו לצורך קישור במדיות חברתיות.

אין להעתיק מהאתר מידע לצורך פרסומו באמצעים אחרים תוך הסוואת מקור המידע. רוצה לשתף – השתמשי בקישורים המופיעים.

אין לקשר לאתר כל תכנים גזעניים, פוגעניים, סקסיסטיים, פורנוגרפיים, או כאלה המעודדים לפעולה המנוגדת לחוקי מדינת ישראל.

שימוש בתגובות באתר יעשה בצורה מכובדת ומכבדת. אנו מרשים לחלוק על דעתנו, אך כל ביטוי או שיח שנראה בו משום פגיעה או תגובה לא הולמת יימחק ללא כל אזהרה או הסבר.

האתר לא יישא באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מקישור לתכנים שבו.

אין להפעיל או לאפשר להפעיל כל קישור לתוכנה זדונית או רובוט מכל סוג שהוא לצורך חיפוש או איחזור מידע מהאתר.

פרסמו אצלנו

בעלי עסקים, מנהלי פרסום ושיווק – תודה שבאתם!
אשמח לארח את פעילותכם העסקית ולחשוף את הצעותיכם לגולשי האתר בבאנרים השונים. אני לא אעסוק באיסוף לידים, במכירת תוכן או במכירת רשימות גולשים רשומים, יש מספיק אתרים שעוסקים בכך ואין לי רצון לעסוק בפעילות זו. האתר יהיה פלטפורמה עבור קוראים המתעניינים במכוניות ללמוד מעט יותר על הרכב הבא שלהם, בין אם מדובר במשפחתית, בספורטיבית או ברכב שטח קשוח לצלוח נהרות ואגמים.
לפרסום באתר אנא השאירו שם וטלפון ואתקשר בהקדם.

להתראות,
יואב

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?
דילוג לתוכן