ליפמוטור T03 – עירונית חשמלית עם כוכבית

הליפמוטור T03 היא חשמלית עירונית עם טווח ראוי למטרות להן נוצרה, היא חסכונית ויעילה עם זאת, חסרה מערכות בטיחות מתקדמות

המבחן פורסם לראשונה ב'ביזפורטל' במסגרת שיתוף הפעולה שלי עם האתר הפיננסי המוביל

הליפמוטור T03 הושקה בארץ בשלהי 2022, עם הבטחה גדולה לרכב חשמלי עירוני קטן וחמוד, עם מגבלה בדמות מחסור במערכות בטיחות אקטיביות מתקדמות.

שנה וחצי עברה, ואני מקבל את המפתחות לליפמוטור T03 למבחן ללמוד ממקור ראשון מה מקבלים ובאיזה מחיר.

אתחיל דווקא ממחיר הרכב. בהשקה בנובמבר 2022 מחיר הרכב היה 99,900 ₪. שני מהלכים של עליות מיסוי בתחילת 2023 ו 2024 יחד עם זחילת מחירים למעלה בכל השוק, והמחיר של הליפמוטור היום עומד על…99,900 ₪. אותו המחיר בדיוק. כאן אני רוצה להתעכב רגע. מחיר של רכב אף פעם לא עומד לכשעצמו. יש אלטרנטיבות. יש מתחרים. אם בעת ההשקה הליפמוטור עלתה כמו אחת המתחרות המיני החשמליות המעוצבות, היום אותה חשמלית עולה כבר 130.0 אש"ח, כאשר מחיר הליפ נשאר ללא שינוי, ונוצר פער של 30.0 אש"ח שאותו ניתן כבר להסביר בענייני עיצוב ובטיחות.

העיצוב של הליפמוטור T03 חמוד, ובעיקר פרקטי. יש מי שחזית הרכב הזכירה לו פיאט 500 ויש מי שטען שזו מונית לונדונית שעברה כיווץ בכביסה. חזית ה T03 עם יחידות תאורה ראשיות רבועות משהו, חזית גדולה ואטומה עם פתח טעינה במרכז. לטעמי נכון היה לעצב חזית נעימה יותר, חייכנית יותר, אפילו עם תוכנת AI . מבט צידי מציג קו חלונות שעולה לכיוון החלק האחורי, וצמיגי 15" הממוקמים ממש בקצוות הרכב, דבר המרמז על ניצול מיטבי של מרווח הפנים. מאחור יחידות תאורה קטנות משולבות לד, עם דלת אחורית שימושית הנפתחת כלפי מעלה עם החלון האחורי.

העיצוב הפנימי נאה ופונקציונלי. You Get What You Pay For. מול הנהג לוח מחוונים בגודל 8" והגה מעט גדול לטעמי עם שליטה על השמע ועל בקרת השיוט. ההגה מתכוונן רק לגובה. דשבורד אופקי לחלוטין, ובקצה הפנימי שלו פתחי מיזוג יעילים. אגב מיזוג, ניתן להפעיל את המיזוג מרחוק כאשר הרכב נעול, ולהיכנס לרכב ממוזג ונעים. מתחת לפתחי המיזוג מולטימדיה בגודל 10.1" עם קישוריות מקורית באמצעות כבל ואפליקציית QDLink ואם תבקשו יפה היבואן יתקין לכם על חשבונו אנדרואיד אוטו ואפל קארפליי. מתחת למולטימדיה מדף קטן מלבני לסלולרי, ומתחתיו מחזיק כוס נשלף. שימושי, פרקטי, יעיל. מושב הנהג נוח, מעט צר, אבל בהחלט תואם את האווירה הכללית השימושית. בסיס הגלגלים של הליפמוטור T03 עומד על 2.4 מטר, זהה על המילימטר לזה של קיה פיקנטו. בהתאם, ההפתעה בשימושיות נמצאת מאחור, עם מרווח ברכיים וראש נדיבים יחסית למצופה. זה המקום לציין כי בליפמוטור T03 מותר להסיע נהג + שלושה נוסעים, כלומר מאחור הרכב מורשה לשני נוסעים בלבד בדומה לפיאט 500 חשמלית. נפח תא המטען של הדרדס החשמלי עומד על 210 ליטר צנועים משהו, אבל עם קיפול מאוד קל של משענת המושב האחורי מתקבל נפח הטענה של 508 ליטר מכובדים. עוד אביזר חביב שיש בליפמוטור T03 הוא גג פנורמי גדול עם וילון חשמלי. חביב למדי.

לליפמוטור שלושה מצבי נהיגה – אקו, ספורט וסטנדרט, כאשר במצב אקו בו נהגתי במרבית הזמן מתקבלת בלימה רגנרטיבית חזקה שאמנם לא מאפשרת נהיגה באמצעות דוושה אחת, אבל קרוב מאוד לכך. במשך יומיים נעזרתי מעט מאוד במעצורים של הרכב, בעיקר בעמידה ברמזורים. בנוסף, לליפמוטור T03 שלושה מצבי היגוי, קומפורט, סטנדרט וספורט.

על ההנעה אחראי מנוע חשמלי בהספק של 108 כ"ס ומומנט של 16.1 קג"מ, המקבל את החשמל מסוללה בקיבולת של 41.3Kwh. לליפמוטור טעינת AC איטית בקצב של 7Kw או טעינת DC בקצב של 50Kw. זה המקום להזכיר כי במקרה הזה אמנם קצב הטעינה אינו מהמהירים, אבל בגלל שהסוללה עצמה אינה גדולה מדי, מתקבל זמן טעינה סביר לחלוטין לכל שימוש.

בנסיעה הליפמוטור T03 מתגלה כשותף נאמן ללחימת כביש אורבנית. הגודל (או הקוטן) מאפשר השתחלות וחניות במקומות שלא הייתי חולם עליהם עם הרכב הפרטי שלי. הנסיעה עצמה בסה"כ נוחה, הרכב לא מתרסק על מהמורות לא בתנועה עירונית ולא בתנועה בינעירונית. רשמית המהירות המירבית עומדת על 140 קמ"ש, אני יכול לדווח כי לפי מקורות זרים אכן הרכב מגיע למהירות זו, ויתרה מכך, גם משדר מספיק בטחון ויציבות המאפשרים נהיגה ארוכה במהירויות של מעל 120 קמ"ש. גם אחיזת הכביש והנוחות הבסיסית לא נפגמים במהירות גבוהה, כך שהליפמוטור T03 מפתיע שוב עם איכות נסיעה טובה, הרבה יותר ממה שציפיתי מרכב עירוני קטן.

צריכת החשמל של הרכב מפתיעה לטובה. בד"כ אני מתקשה להשיג את הצריכה המוצהרת או את הטווח המוצהר. עם הליפמוטור התמונה היתה הפוכה. הטווח המוצהר של הליפמוטור T03 עומד  על 280 ק"מ עם צריכת חשמל ממוצעת של 15.7 קוט"ש ל 100 ק"מ. בנהיגה רגילה לחלוטין עם הרכב צרכה הליפמוטור כ 14 קוט"ש ל 100 ק"מ ואילו בנהיגה 'חסכונית' כלומר נהיגה רגועה ומתונה, צריכת החשמל היתה 12.5 קוט"ש ל 100 ק"מ, מה שמביא את הטווח בפועל אל מעל ל 300 ק"מ. רק נהיגה אגרסיבית ובמהירויות גבוהות הצלחתי להתקרב ל 15.7 קוט"ש ל 100 ק"מ המוצהר.

המשמעות בפועל היא פשוט סעו רגיל, כמו בני אדם, בלי להאיץ עם 'רגל עד הפח' ואז לשבת על הברקסים, והליפמוטור שלכם תעבור בקלות את ה 250 ק"מ.

אם עד עכשיו התרשמתם שמדובר ברכב ראוי וטוב לשימושים עירוניים, אתם צודקים. החסרון הגדול של הרכב, שאלמלא אותו חסרון היו כאן אלפי ליפמוטורים הוא סעיף איבזור הבטיחות. לרכב שתי כריות אוויר ומערכת מובילאיי בלבד, ללא מערכות בטיחות אקטיביות. ב 2024 זה חסרון.

המחיר כאמור הוא כפי שציינתי בפתיח 99,900 ₪, ואם תהיו קצת אקטיביים במו"מ טרם הרכישה, יש מצב שיבוא לקראתכם בעזרה במימון  ללא ריבית או הנחה נאה, וכאן נכנס סעיף התמורה או ההתאמה של הרכב ללקוח.

אם אתם משפחה עם שלושה ילדים ורועה בלגי – הליפמוטור לא מתאים לכם כרכב עיקרי. הוא רכב מיני עירוני. אם אתם צריכים רכב שני בבית לנסיעות עירוניות קצרות, להקפצות חוגים / סופר / פילאטיס / קופ"ח הליפמוטור יכול להיות מענה פרקטי. אם אתם צעיר או צעירה שמחפשים רכב אורבני ללימודים או לעבודה, הליפמוטור יכול להיות מענה ראוי, ועם תכנון נכון של הנסיעה, גם תוכלו לרדת איתו לסופ"ש באילת, ולחזור. כן, אתם תעצרו להטעין בדרך, לא דרמה גדולה. גם עם הרכב החשמלי הפרטי שלי אני עוצר להטעין בדרך ומתכנן את הנסיעה.

השורה התחתונה היא שהליפמוטור T03 הוא חלופה חשמלית מעניינת למי שלא צריך רכב משפחתי גדול. כשהמחירים בשוק כולו טסו למעלה, במטרו מוטור היבואנית לא העלו את המחירים, ונפתח פער מחיר שיכול לחפות על חלק מהחסרונות.

יש בליפמוטור T03 משהו מאוד כן (מהמילה כנות). הוא לא מנסה להיות משהו שהוא לא. הוא תחבורה אורבנית יעילה זולה וחסכונית מאוד, גם אם לא מושלם בתחום מערכות בטיחות אקטיביות.

תגובות גולשים

לקריאת תגובות ולכתיבת תגובה

הפוסטים הנצפים ביותר

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?

תנאי השימוש באתר

ברוכים הבאים לאתר car-pad, מקווה שתמצאו בו מידע מועיל ומעניין. השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו מעיד על הסכמתכם לתנאים אלו. אנא קראו לעומק את התנאים.

כללי השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו חלים על כל אמצעי המאפשר גלישה לאתר ותכניו – מחשב, מכשיר סלולרי, טאבלט, טלוויזיה חכמה וכל אמצעי אחר.

התנאים שלהלן רשומים מטעמי נוחות בלשון נקבה, אבל מתייחסים גם אליכם, הזכרים.

כללי השימוש

הנך ראשית להשתמש באתר ובתכניו לצרכים פרטיים בלבד. שימוש לכל צורך אחר מחייב הסכמה בכתב מבעלי האתר. אין להעתיק תכנים מהאתר בשום צורה של מדיה. ניתן להשתמש בקישורים המופיעים בו לצורך קישור במדיות חברתיות.

אין להעתיק מהאתר מידע לצורך פרסומו באמצעים אחרים תוך הסוואת מקור המידע. רוצה לשתף – השתמשי בקישורים המופיעים.

אין לקשר לאתר כל תכנים גזעניים, פוגעניים, סקסיסטיים, פורנוגרפיים, או כאלה המעודדים לפעולה המנוגדת לחוקי מדינת ישראל.

שימוש בתגובות באתר יעשה בצורה מכובדת ומכבדת. אנו מרשים לחלוק על דעתנו, אך כל ביטוי או שיח שנראה בו משום פגיעה או תגובה לא הולמת יימחק ללא כל אזהרה או הסבר.

האתר לא יישא באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מקישור לתכנים שבו.

אין להפעיל או לאפשר להפעיל כל קישור לתוכנה זדונית או רובוט מכל סוג שהוא לצורך חיפוש או איחזור מידע מהאתר.

פרסמו אצלנו

בעלי עסקים, מנהלי פרסום ושיווק – תודה שבאתם!
אשמח לארח את פעילותכם העסקית ולחשוף את הצעותיכם לגולשי האתר בבאנרים השונים. אני לא אעסוק באיסוף לידים, במכירת תוכן או במכירת רשימות גולשים רשומים, יש מספיק אתרים שעוסקים בכך ואין לי רצון לעסוק בפעילות זו. האתר יהיה פלטפורמה עבור קוראים המתעניינים במכוניות ללמוד מעט יותר על הרכב הבא שלהם, בין אם מדובר במשפחתית, בספורטיבית או ברכב שטח קשוח לצלוח נהרות ואגמים.
לפרסום באתר אנא השאירו שם וטלפון ואתקשר בהקדם.

להתראות,
יואב

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?
דילוג לתוכן