מנצלים זמן נהיגה לפגישות זום?
טעות קשה, מסוכנת ועבירת תנועה חמורה.

פגישות וידאו באמצעות אפליקציות עזרו לנו לצלוח את מגיפת הקורונה. אבל אותו שימוש בדיוק כאשר אתם נוהגים הוא טעות קשה בשיקול הדעת שלכם, ועבירת תנועה חמורה.

קרדיט לתמונה הראשית אתר: public response.ca

את חוקי התנועה נדמה שמרבית הנהגים מכירים ברמה של 'אסור' או 'מותר' ובעיקר ב 'כמה נקודות אקבל אם יתפוס אותי שוטר', אבל האמת היא שבתוכם מסתתרים לא מעט חוקים מעניינים. כמו למשל תקנה 29 שאומרת 'הרוכב על בהמה או המוליך אותה יחזיק בידיו את המושכות כל זמן שהיא נמצאת בדרך ואינה קשורה לעצם קבוע'. נשבע לכם. מילה במילה מתקנות התעבורה. אבל לתקנה 29 הגעתי בזכות התקנה שבמקום ה'לפני' – תקנה 28 ו 28א' שהפכו להיות רלוונטיות מאוד, ומתייחסות לשימוש בטלפון הסלולרי תוך כדי נהיגה.

הפעם אתייחס באריכות לתקנה 28א', כי חלקכם ככל הנראה עושים עבירה חמורה מאוד, ללא כוונה תחילה וללא מודעות.

תקנה 28א' מכילה שלושה סעיפים. הסעיף הראשון 'ברכב מנועי המצוי בנסיעה לא תופעל תצוגה הנראית ממושב הנהג, יותקן ברכב מנגנון לניתוקה בהיות הרכב בנסיעה ולא ינהג בו אדם אלא אם נותקה התצוגה כאמור'. סעיף ב' מקל ואומר שמותר ניווט או תפעול הרכב, וכן הקלות לגופי ביטחון, בטיחות והצלה. סעיף ג' נותן הקלה נוספת לפיה רשאי השר הממונה לתת היתר להפעלת מערכת למטרה בטיחותית וכאשר אינה מחייבת צפייה רצופה.

העונש על עבירה זו אגב הוא זימון למשפט + 8 נקודות.

המיקוד שלנו כעת מתייחס לסעיף הראשון, 'תצוגה הנראית ממושב הנהג'. מי מכם זוכר שבעבר עם תחילת התקנת מערכות מולטימדיה יכולתם להכניס דיסק של הסרט האהוב על הילדים, ולהקרין להם אותו על גבי מסכים המותקנים בגב המושבים הקדמיים. אם אותו סרט מוצג גם במסך הראשי של המולטימדיה הרי שהוא נכנס עמוק לתוך ההגדרה 'תצוגה הנראית ממושב הנהג', והדבר אסור.

מובן שגם צפייה בתכני יוטיוב, נטפליקס או כל תוכן וידאו אחר שהנהג רואה – אסורה. מעבר לזה שיש איסור בחוק, אם אתם צריכים הסבר למה זה מסוכן לצפות בתכני וידאו תוך כדי נהיגה, באמת אולי עדיף שתקבלו שלילת רישיון.

עכשיו, אחרי שהבנו מה החוק אוסר (ואוכף!), בואו נדבר על המגיפה החדשה, שהיא בהחלט וריאנט נוסף של ה covid19 – פגישות זום.

בעבר, במקומות עבודה היה נהוג לקיים פגישות פנים אל פנים, ולעיתים נדירות להעלות משתתפים לשיחת וידאו. מגיפת הקורונה, והריחוק החברתי שנכפה עלינו, הביאו פתרונות טכנולוגיים בדמות פגישות זום. פגישות הזום 'הצילו' ארגונים עסקיים, הצילו את מערכת החינוך מהשבתה מוחלטת, ונתנו פתרון טכנולוגי חלף פגישות פנים אל פנים. אבל כמו כל פתרון טכנולוגי, גם כאן יש מקום לשים גבולות. משיחה עם חברים, מסתבר שכולם, 100% מהם נוהג להשתתף בפגישות זום גם כשהם נוהגים. זה לא משנה אם הם אנשי מערכת הבטחון, מורים, אנשי פיננסים או חשמלאים, כולם כולל כולם משתתפים בפגישות זום תוך כדי נהיגה, ממש מזכיר את הסלוגן המקורי של ספקית הסלולר 'להפוך שעה אבודה לשעת עבודה'.

להזכירכם, תקנה 28א' אומרת שלא תופעל תצוגה הנראית ממושב הנהג, כלומר אם אתם משתתפים בפגישת זום בנהיגה, אתם עוברים על תקנה 28א', מסכנים את עצמכם, את הסובבים אתכם, ואת הרישיון שלכם.

אז מה עושים אם בכל זאת הבוסית דורשת שתעלו לשיחת זום?

  1. תתעלמו. כן, מותר לכם להתעלם, ולומר שהייתם בנהיגה, ואם זה היה דחוף ניתן היה להתקשר אליכם לשיחה קולית רגילה.
  2. פחות מומלץ אבל אפשר גם לעצור בצד במקום בטוח, (שול הדרך אינו מקום לעצירה שכזו!) ותיכנסו לשיחה הכל-כך חשובה.
  3. כנסו לשיחה אבל סיגרו את המצלמה, ותשתתפו בדיון תוך שאתם רק בשיחה קולית. את הטלפון אתם יכולים להניח על הכסא ליד, כשהוא עם המסך כלפי מטה, ואם יבקשו מכם להגיב על המצגת הכה-חשובה שמציגים, פשוט תענו שאתם בנהיגה, ולא יכולים כרגע להסתכל על מסכים, לפי תקנה 28א' וכו'

כך או כך, תקנה 28א' המתייחסת להצגת תכנים על גבי מסכים היא מאוד ברורה, והיא אוסרת על הצגת תכנים שאינם ניווט או תפעול הרכב. הצגת סרטוני יוטיוב, נטפליקס, טיק טוק וגם פגישות זום מצולמות – אסורה בתכלית ומסוכנת מאוד. כשאתם בנהיגה – תנהגו. כל היתר יכול לחכות.

תגובות גולשים

לקריאת תגובות ולכתיבת תגובה

הפוסטים הנצפים ביותר

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?

תנאי השימוש באתר

ברוכים הבאים לאתר car-pad, מקווה שתמצאו בו מידע מועיל ומעניין. השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו מעיד על הסכמתכם לתנאים אלו. אנא קראו לעומק את התנאים.

כללי השימוש באתר ובתכנים המופיעים בו חלים על כל אמצעי המאפשר גלישה לאתר ותכניו – מחשב, מכשיר סלולרי, טאבלט, טלוויזיה חכמה וכל אמצעי אחר.

התנאים שלהלן רשומים מטעמי נוחות בלשון נקבה, אבל מתייחסים גם אליכם, הזכרים.

כללי השימוש

הנך ראשית להשתמש באתר ובתכניו לצרכים פרטיים בלבד. שימוש לכל צורך אחר מחייב הסכמה בכתב מבעלי האתר. אין להעתיק תכנים מהאתר בשום צורה של מדיה. ניתן להשתמש בקישורים המופיעים בו לצורך קישור במדיות חברתיות.

אין להעתיק מהאתר מידע לצורך פרסומו באמצעים אחרים תוך הסוואת מקור המידע. רוצה לשתף – השתמשי בקישורים המופיעים.

אין לקשר לאתר כל תכנים גזעניים, פוגעניים, סקסיסטיים, פורנוגרפיים, או כאלה המעודדים לפעולה המנוגדת לחוקי מדינת ישראל.

שימוש בתגובות באתר יעשה בצורה מכובדת ומכבדת. אנו מרשים לחלוק על דעתנו, אך כל ביטוי או שיח שנראה בו משום פגיעה או תגובה לא הולמת יימחק ללא כל אזהרה או הסבר.

האתר לא יישא באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מקישור לתכנים שבו.

אין להפעיל או לאפשר להפעיל כל קישור לתוכנה זדונית או רובוט מכל סוג שהוא לצורך חיפוש או איחזור מידע מהאתר.

פרסמו אצלנו

בעלי עסקים, מנהלי פרסום ושיווק – תודה שבאתם!
אשמח לארח את פעילותכם העסקית ולחשוף את הצעותיכם לגולשי האתר בבאנרים השונים. אני לא אעסוק באיסוף לידים, במכירת תוכן או במכירת רשימות גולשים רשומים, יש מספיק אתרים שעוסקים בכך ואין לי רצון לעסוק בפעילות זו. האתר יהיה פלטפורמה עבור קוראים המתעניינים במכוניות ללמוד מעט יותר על הרכב הבא שלהם, בין אם מדובר במשפחתית, בספורטיבית או ברכב שטח קשוח לצלוח נהרות ואגמים.
לפרסום באתר אנא השאירו שם וטלפון ואתקשר בהקדם.

להתראות,
יואב

רוצה לדעת כשמתפרסם
פוסט חדש?
דילוג לתוכן